Навчання

Як вступити до паризького університету Сорбонна

Share

Одним із засновників паризького коледжу для найбідніших, бажаючих вчити богослов’я, був Роберт де Сорбон. Саме тому створений їм заклад більше відомий за кордоном як університет Сорбонна. За століття існування вуз випустив не одне покоління видатних вчених, філософів та інтелектуалів. Сьогодні ця академічна установа славиться у всьому світі можливостями освіти в галузі мистецтв, гуманітарних наук, медицини, інженерії, технології та менеджменту.

університет Сорбоннауніверситет Сорбонна

Коротко про історію та відомих випускників Сорбонни

В якості паризького коледжу нинішній університет Сорбонна був заснований ще в 1253 році. Через 4 роки заклад отримав офіційне схвалення короля Людовика IX і швидко стало популярним у населення інститутом богослов’я.

Розвиток коледжу відбувається дуже активно, поступово заклад стає найбільшим об’єднанням по вивченню літератури та науки в столиці Франції. У 1968 році вуз реорганізується і ділиться на 13 відокремлених університетів, у тому числі Сорбонна-Париж (Paris IV) і Університет П’єра і Марії Кюрі (UPMC – Paris VI), які становлять один мультидисциплінарний заклад світового рівня – французький університет Сорбонна.

У різні періоди в Сорбонні навчалися:

  • італійський поет Данте;
  • філософ і теолог Фома Аквінат, більш відомий як Святий Фома Аквінський;
  • Оноре де Бальзак;
  • Вольтер;
  • Дені Дідро;
  • Джон Кальвін.

З викладачів і співробітників вузу відомі Луї Пастер, Антуан Лавуазьє, Марія і П’єр Кюрі.

13 університетів Парижа

У складі Паризького університету сьогодні функціонують 13 навчальних закладів:

Неофіційна назва Офіційна французька назва Місцезнаходження, адреса Основні напрями
Пантеон-Сорбонна Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne V округ, площа Пантеону, 12, 75005 економіка, бізнес, управління
Пантеон-Асса Université Paris 2 Panthéon-Assas VI округ юриспруденція
Нова Сорбонна Université Sorbonne Nouvelle Paris 3 V округ кінематографія, література
Париж-Сорбонна Lettres Sorbonne Université V округ, вул. Віктор Кузен, 1, 75005 історія, філософія, література.
Париж Декарт Université Paris Descartes V округ, вул. Еколь, 12, 75006 право, медицина
П’єра та Марії Кюрі Sorbonne Université V округ, вул. Еколь, 21, 75006 математика, фізика, медицина
Париж Дідро Université Paris Diderot XIII округ, вул. Томаса Манна, 5, 75013 медичне, точних наук, лінгвістики
Венсан Сен-Дені Université Paris 8 Vincenes-Saint-Denis вул. де ла Ліберте, 2, 93526, Сен-Дені філософії, історії, мистецтвознавства
Дофін Université Paris Dauphine XVI округ.площа маршала Латтра де Тассіньї, 75016 економіка і управління
Нантер Université Paris Nanterre пр. Республіки, 200, 92000, Нантер право, економіка, філософія
Париж-Південь (Сюд) Université Paris Sud вул. Жоржа Клемансо, 15, 91400, Орсе математичне і фізичне
Валь-де-Марн Université Paris-Est Créteil Val de Marne пр. генерала де Голля, 61, 94000, Кретей право, філософія, література
Париж-Північ Université Paris 13 вул. Жана Батіста Клемана, 99, 93430, Вилетанез право і політичні науки

Інфраструктура Паризького університету

З колись єдиного Паризького університету після соціальної кризи і зміни уряду у Франції у травні 1968 року утворилися 13 окремо функціонуючих освітніх установ:

  • 1. Університет Париж-1 – найбільший гуманітарний внз Франції. Спеціалізується в основному на трьох напрямках: економіка та менеджмент, гуманітарні науки і мистецтво, право і політологія. Складається з 15 факультетів та інших навчальних одиниць.
  • 3. Університет Париж-2 пропонує студентам навчання в галузях права, юриспруденції, політології, економіки, менеджменту, інформатики. Включає інститут журналістики. Займає площу понад 6 га і розташований навпроти Люксембурзького саду в центрі Парижа.
  • 4. Університет Париж-3 складається з 13 факультетів, де студенти вивчають соціальні і гуманітарні науки, мови, мистецтво, медіа. Корпусу вузу знаходяться в Латинському кварталі.
  • 5. Університет Париж-4, або Париж-Сорбонна, разом з університетом Париж-6, названим на честь фізиків Кюрі, з 2019 року складають єдиний державний університет Сорбонни. Він включає 3 факультети, головними напрямками яких є: мови, гуманітарні та соціальні науки, інженерні науки і медицина. Загальний офіційний сайт університету Сорбонна ви знайдете тут.
  • 6. Університет Париж-5. Включає 8 факультетів, 2 дослідних інституту і десятки лабораторних підрозділів, охоплюючи всі напрямки в галузі гуманітарних наук і охорони здоров’я. Навчальні одиниці вузу розташовуються як в самому Парижі (район Булонь-Біланкур), так і в приміському Монружі.
  • 7. Університет Париж-7 – вищий навчальний заклад, в якому представлені спеціальності з різних наук: природничих, гуманітарних, технічних. Будівлі університету розташовані як в самому Парижі, так і в передмістях – комунах Фонтенбло і Медон.
  • 6. Університет Париж-8 в основному готує студентів з гуманітарних дисциплін, але має також факультети з інформатики та права. Корпусу розташовуються в 9 км на північ від Парижа, в комуні Сен-Дені.
  • 8. Університет Париж-9 спеціалізується в основному на соціально-економічних науках. З 2012 року отримав світове визнання завдяки акредитації EQUIS. Знаходиться на заході Парижа – в окрузі XVI, займаючи будівля, де раніше розташовувався штаб НАТО.
  • 9. Університет Париж-10 розташований у передмісті столиці – комуні Нантер, недалеко від найбільшого ділового району Європи Ла-Дефанс. Пропонує студентам широкий спектр програм з гуманітарних і соціальних наук, економіки, менеджменту, юриспруденції, культурі, мистецтві, спортивної діяльності.
  • 10. Університет Париж-11 – сюди приїжджають вчитися з усього світу студенти, націлені отримати вищу освіту в галузі точних наук, особливо фізики і математики. П’ять факультетів вузу, 83 дослідних центру і сотні лабораторій згруповані в передмісті Парижа – Орсе.
  • 11. Університет Париж-12 має 7 факультетів, 4 інститути, 3 школи, 1 обсерваторію і 32 дослідні лабораторії. У цьому багатопрофільному закладі викладаються предмети з усіх галузей знань – всього понад 600 навчальних курсів.
  • 12. Університет Париж-13 – міждисциплінарний внз, найбільший центр академічної та науково-дослідної діяльності. У складі 5 факультетів, де можна вивчати літературу, право, економіку, комунікації, медицину та біологію.

Подробиці вступу в Паризький університет

Прийом до ВНЗ Франції у 2024 році починається з 18 років. Вступ для іноземців можливо на бакалавріат або в магістратуру. Зазвичай для вступу на перший курс французького вузу потрібно закінчити 1-2 курсу українського університету або хоча б мати довідку про здачу в нього вступних іспитів.

Для українських студентів пакет вступних документів виглядає так:

  1. Атестат або диплом, який переводять на французьку мову (або англійська – при вступі на повністю англомовний курс) і завіряють у нотаріуса. Нострифікація, тобто підтвердження отриманого в Україні диплома, для продовження навчання у французькому Внз не потрібно.
  2. Супровідний лист – пояснення у вільному стилі причин, за якими абітурієнтом був обраний саме цей вуз і конкретний факультет.
  3. Виписка з рахунку абітурієнта (або його спонсора) про наявність достатньої кількості грошових коштів для навчання на рік.
  4. Паспорт, свідоцтво про народження – копії і нотаріально засвідчений переклад.

Як доповнення до перелічених документів можуть знадобитися рекомендаційний лист, curriculum vitae, резюме або інші папери, передбачені конкретним вузом, і в залежності від спеціальності.

Іспити для вступу

Вступні іспити в Паризький університет не проводяться, за винятком деяких спеціальностей. Однак іноземці обов’язково повинні володіти французькою мовою на високому рівні. Для підтвердження цього здається один з мовних іспитів – DALF (C1 рівень) або DELF (B2), потім в приймальну комісію надається сертифікат.

Якщо програма навчання буде англомовною, потрібно сертифікат про проходження іспитів IELTS чи TOEFL.

Майбутнім студентам бізнес – або фінансових спеціальностей необхідно скласти стандартизовані тести на аналітичні здібності GMAT або GRE, і також надати результати приймальної комісії.

Іноді абітурієнту може знадобитися пройти співбесіду, особливо при відсутності документа про здачу мовного іспиту.

Ціна навчання в університеті Сорбонни

Оскільки всі університети Сорбонни – державні, студенти можуть вчитися в них безкоштовно, лише раз в рік вносячи реєстраційний внесок. З осені 2019 року плата для іноземців з країн, що не входять в Єврозону, буде становити:

  • 2 770 євро/рік – програми бакалаврату (ліцензії);
  • 3 770 євро/рік – магістерські програми;
  • 3800 євро/рік – докторантура (так само, як для громадян країн ЄС).

При цьому французький уряд оголосив, що доступність і кількість стипендій для іноземних студентів також будуть збільшені. Додаткова інформація доступна у цьому розділі сайту Campus France.

Що стосується програм навчання, Сорбоннський університет в Парижі пропонує швидку і тривалу програми. Перша триває 2-3 роки, друга – 5-7 років.

В самому навчальному процесі також є особливості:

  • акцент зроблений на самостійному навчанні студентів;
  • є можливість складання індивідуального робочого плану;
  • велика кількість практичних і лабораторних занять, в той час як лекції та семінари зведені до мінімуму;
  • студенти проводять власні дослідження, потім готують і захищають за ним проекти.

Іспити найчастіше здаються письмово, після завершення лекційних курсів.

Фінансова підтримка іноземних студентів

Перш ніж переживати про високу вартість життя та навчання в Парижі, потрібно звернути увагу на фінансову підтримку, яку університети Парижа, держава або приватні фонди пропонують іноземним студентам.

Гранти та стипендії доступні як для тих, хто відзначений за особливі успіхи в навчанні або дослідницької роботи, так і для студентів, які відчувають труднощі з грошима (при наявності документальних підтверджень).

Найпопулярніші гранти та стипендії для іноземців:

  1. Стипендії, що надаються Канцелярією Сорбонни.
  2. Стипендії на навчання для студентів-магістрів, які покривають всі витрати на навчання.
  3. Стипендія для студентів програм подвійних ступенів – частково покриває витрати на навчання.
  4. Студентів 5-6 курсів медичних спеціальностей пропонується фінансова допомога на проходження стажування в одній з клінік Парижа.
  5. Фінансування протягом 3 років аспірантів, які стажуються за міжнародними програмами.
  6. Стипендія від французького Міністерства закордонних і європейських справ (EIFEL) для залучення елітних студентів з-за кордону (подробиці на сайті Campus France).

Переваги отримання освіти в Паризькому університеті

З дипломом Сорбонни знайти престижну роботу у Франції або за її межами не складе праці. Завдяки багатопрофільності університету можна вивчати будь-яку спеціальність – від мистецтвознавства до права або математики.

Однак на цьому переваги навчання в Сорбонні не закінчуються:

  • вступ без іспитів;
  • більшу частину витрат на освіту бере на себе держава;
  • стипендії та гранти для іноземних студентів;
  • пільги та знижки для студентів;
  • можливість подорожувати по Європі.

Студенту Сорбонни потрібно, однак, відразу усвідомити, що працювати доведеться важко і багато. Причому мотивувати і контролювати себе потрібно буде самому – це одна з відмінностей європейської системи освіти.

Автор
Редакція