Навчання

Престижні австрійські університети: надходження, особливості навчання

Share

Отримання диплома одного з австрійських вищих навчальних закладів у 2025 році – перший крок до успішної професійної кар’єри. Саме тому в університети Австрії щорічно надходять тисячі абітурієнтів з-за кордону. Кількість студентів-іноземців в деяких вузах країни наближається до числа студентів-австрійців.

Університети АвстріїУніверситети Австрії

Австрійська освітня система

Відвідування дітьми дошкільних установ в Австрійській Республіці не є обов’язковим. Батьки на свій розсуд можуть віддати дитину, яка досягла 3-річного віку, в приватний або державний дитячий садок. Примітно, що всі дошкільні заклади платні. Система освіти в Австрії включає шкільну і вищу освіту. У школу діти йдуть у 6-річному віці.

Перші 4 класу – це початкова школа (Volksschule). По її закінченні можна вибрати один з двох типів шкіл: середню загальноосвітню (8 класів) або основну (5 класів). Також можна поступити в гімназію (класичну або реальну) – більш престижну різновид школи.

У вищій освіті Австрії є три рівні. Це бакалаврат, магістратура та докторантура. В залежності від обраної спеціальності навчання на бакалавраті триває 3-4 роки, в магістратурі – 1-2 роки, у докторантурі – мінімум 3 роки.

Типи австрійських вищих навчальних закладів

Виходячи з форми власності університети в цій країні класифікуються наступним чином:

  • державні вузи Австрії (Universitäten);
  • приватні університети (Privatuniversitäten).

Практично всі університети тут державні. Кількість приватних вищих освітніх закладів в Австрії становить близько десятка.

Крім класичних університетів в країні існують університети прикладних дисциплін (Fachhochschulen). На відміну від перших другі націлені на проходження студентами тривалої практики з обраної спеціальності. У зв’язку з цим бакалаврські програми в університетах прикладних дисциплін розраховані не на 6 (як у звичайних університетах), а на 7-8 семестрів.

Порядок вступу в університети Австрії

Перед тим, як надійти до австрійського вузу на такі спеціальності, як хімія, фізика, географія, біологія, математика, історія, доведеться здати вступне тестування. Зарахування в державні університети на інші спеціальності проводиться без вступних іспитів.

Одна з основних вимог, що висуваються до іноземних абітурієнтів, полягає в наявності певного рівня володіння мовою. На бакалавраті всі дисципліни викладаються переважно німецькою мовою. Серед магістерських програм є і англомовні.

Для навчання на німецькому слід мати як мінімум рівень В2.2 (підтверджується сертифікатом TestDaF). При вступі на англомовну програму потрібно набрати не менше 6 балів по IELTS. Чим вище рівень володіння мовою, тим більше шансів на зарахування в університет.

Українці, які закінчили 11 класів школи на батьківщині, можуть вступити відразу на так званий нульовий курс австрійських вузів. Розрахований він на 2 семестри. Тут можна пройти необхідну мовну підготовку, після якої скласти міжнародний іспит, а також поглибити знання з профільних дисциплін. За студентами нульового курсу зазвичай резервуються місця у внз на першому курсі.

На деякі спеціальності (наприклад, економіка, спорт, творчі професії) іноземців зараховують одразу після школи. Надходити в навчальні заклади Австрії, минаючи підготовче відділення, мають право громадяни України, які у своїй країні, провчившись в університеті 1-2 року з обраної спеціальності.

Список документів

Почати навчання в австрійському вузі можна або з зимового або літнього семестру. Перший стартує 1 жовтня, а другий – 1 березня. Прийом документів відкривається за 6 місяців до початку занять. Тим, хто планує навчатися з зимового семестру, потрібно встигнути подати пакет офіційних паперів до 5 вересня, з літнього семестру – до 5 лютого.

Список документів складається з:

  • заявки з заповненою анкетою;
  • мотиваційного листа;
  • атестата (для бакалавра) або вже наявного диплома (для магістратури) з додатком (документи необхідно перекласти на німецьку мову і поставити апостиль);
  • довідки про прослухані дисциплінах і відмітках з них для тих, хто поступає після 1-2 курсів українських ВНЗ;
  • сертифікатів, що підтверджують наявність необхідного рівня володіння німецькою, англійською мовою;
  • полісу медичного страхування;
  • копії закордонного паспорта.

Університети Австрії для іноземців можуть висувати додаткові вимоги. Рішення про це приймає ректорат, після чого абітурієнту на електронну пошту відправляється повідомний лист.

Провідні австрійські університети

Нижче представлений список найбільших вузів країни з короткою інформаційною довідкою про кожному.

Universität Wien (Віденський університет)

Віденський університет – найстаріший вуз країни. Рік заснування – 1365-й. Даний університет впродовж багатьох років зберігає першість в Австрії за кількістю студентів: понад 92 тисяч, серед яких близько 30 % – іноземці. Віденський університет щорічно входить в топ-100 кращих вузів світу. 15 його випускників стали лауреатами Нобелівської премії. У його стінах функціонує найбільша в Європі бібліотека, де зберігається понад 1,5 мільйона книг, включаючи і старовинні рукописи.

У навчальному закладі налічується 18 факультетів, які пропонують абітурієнтам 54 бакалаврських, 112 магістерських та 11 докторських академічних програм. Найбільш престижними напрямами є медицина, біологія, гуманітарні науки. Тут можна отримати і духовне вищу освіту, вступивши на католицький чи протестантський факультет.

Навчання в університетах Австрії, які відносяться до державної форми власності, є безкоштовним. Вузи стягують лише семестрові внески. Їх сума у Віденському університеті, як і в усіх, перерахованих нижче, для громадян країн, що не входять в Європейський союз, дорівнює 726,72 євро.

Universität Innsbruck (Інсбрукський університет імені Леопольда і Франца)

Инсбрукскому університету було надано статус вищого навчального закладу в 1669 році указом короля Леопольда І. До цього моменту установа функціонувала як єзуїтська школа граматики. Через деякий час Інсбрукський університет було перетворено на ліцей. Але у 1826 році імператор Франц ІІ повернув йому колишній статус.

Внз є найбільшим університетом федеральної землі Тіроль. Тут налічується понад 26,5 тисячі студентів. З них близько 34 % – громадяни інших держав. Університет складається з 15 факультетів. Одним з найбільш сильних напрямків вважається фізика. На її розвиток йде основна частина бюджету вузу.

Technische Universität Wien (Віденський технічний університет)

Віденський технічний університет заснований в 1815 році. Входить в топ-100 найбільш престижних технічних університетів планети. Вважається найбільш успішним технічним вузом Європи, співпрацюють з великими корпораціями і беруть участь в передових наукових дослідженнях. Вища освіта тут отримують понад 28 тисяч осіб (19 % – іноземці).

У навчальному закладі є 8 факультетів і 56 інститутів. В їх межах налічується 21 відділення бакалаврату, 43 відділення магістратури та 3 відділення докторантури. Найбільш затребувані спеціальності – комп’ютерні технології, математика, технічна хімія, енергетика, архітектура, машинобудування.

Karl-Franzens-Universität Graz (Університет Граца)

Університет Граца — другий за величиною внз Австрії. Функціонує з 1585 року. Випустив 6 нобелівських лауреатів. Сьогодні тут навчається понад 32 тисячі студентів, серед яких частка іноземців становить 10 %. Структурно університет складається з 6 факультетів. Раніше тут готували медиків, але з 2002 року медичний факультет був перетворений в окремий Медичний університет Граца.

Провідними у вузі є факультети природничих, а також економічних і соціальних наук.

Johannes Kepler Universität Linz (Університет імені Йогана Кеплера)

Університет імені Йогана Кеплера функціонує з 1966 року в місті Лінці. Впродовж відносно нетривалого існування перетворився на один з кращих вузів Австрії. Сьогодні університет відрізняється потужною матеріально-технічною базою, наявністю договорів про співпрацю більш ніж з 300 вузами в 40 державах світу.

Навчальний заклад увійшов в рейтинг найбільш молодих університетів світу (Times Higher Education 100 Under 50.

Офіційний сайт Університету імені Йоганна Кеплера свідчить, що тут навчається понад 19 тисяч студентів. Структурно внз складається з 4 факультетів і 120 інститутів, пропонує абітурієнтам 18 бакалаврських, 35 магістерських, 1 кандидатську і 5 докторських академічних програм.

Даний вищий навчальний заклад займає лідируючі позиції в країні у сфері дистанційного навчання, у тому числі і в режимі онлайн. Це єдиний австрійський внз, який впроваджує мультимедійну програму дипломного освіти в галузі права. У 2014 році тут відкрився медичний факультет, популярність якого стрімко зростає.

Medizinische Universität Wien (Віденський медичний університет)

Віденський медичний університет був заснований у 1365 році в якості медичного факультету Віденського університету. У самостійний вищий навчальний заклад реорганізовано у 2004 році. Зараз нараховує близько 8 тисяч студентів.

Як і інші університети Вени, відмовився від застарілих академічних програм, і замість них впроваджує більш прогресивні. Тому популярність внз з кожним роком зростає. Частка іноземних студентів у ньому перевищує частку австрійців.

Під патронатом вузу знаходиться 31 клініка і 12 медико-теоретичних підрозділів. Щорічно університетські лікувальні заклади проводять до 48 тисяч операцій, лікують близько 100 тисяч стаціонарних і 605 тисяч амбулаторних хворих. Провідні напрями – біомедицина, онкологія, трансплантологія, нейрохірургія.

Alpen-Adria-Universität Klagenfurt (Альпійсько-Адріатичний університету Клагенфурта)

Альпійсько-Адріатичний університету Клагенфурта існує з 1970 року. Володіє статусом найбільшого наукового та дослідницького центру землі Карінтія. В університеті навчається понад 11 тисяч студентів. Структурно внз складається з 4 факультетів, у межах яких виділено 33 інституту.

Популярні напрямки – економіка, інформаційні технології, прикладна інформатика, менеджмент, управління бізнесом. Вуз підтримує багатомовність, пропонуючи програми для представників словенського етнічної меншини.

Universität Salzburg (Університет Зальцбурга)

Університет Зальцбурга почав свою роботу в 1622 році. Входить до числа найстаріших вищих навчальних закладів Австрії. Сьогодні тут здобуває освіту понад 18 тисяч студентів. У структурі внз є чотири факультети: юридичний, природничих наук, культурології і суспільних наук, католицької теології.

Поїхати в Австрію, щоб вступити в Зальцбурзький університет, прагнуть багато іноземців, у тому числі й українці. Вони вивчають історію, мистецтво, мови.

Інші австрійські університети

У перелік популярних серед іноземців державних вузів країни також входять:

  1. Wirtschaftsuniversität Wien — Віденський економічний університет.
  2. Akademie der bildenden Künste Wien — Віденська академія образотворчих мистецтв.
  3. Veterinärmedizinische Universität Wien — Віденський ветеринарний університет.
  4. Universität für Bodenkultur Wien — Віденський аграрний університет.
  5. Technische Universität Graz — Технічний університет Граца.
  6. Medizinische Universität Graz — Медичний університет Граца.
  7. Montanuniversität Leoben — Гірничий університет Леобена.

Серед відомих приватних навчальних закладів країни – webster’s Vienna campus (Університет Вебстер), MODUL University Vienna (Університет MODUL).

Підсумок

Отримання вищої освіти в Австрії – це шанс стати володарем диплома, який визнається не тільки в Європі, але і далеко за її межами, включаючи Україну, США, Канаду. А це, своєю чергою, відкриє перед фахівцем перспективу знайти добре оплачувану роботу і побудувати успішну кар’єру за кордоном.

Серед плюсів навчання в австрійський вузах слід відзначити також відсутність вступних іспитів, можливість для іноземців вступити на деякі спеціальності відразу після закінчення школи у себе на батьківщині, невисоку плату за освітні послуги.

Головними недоліками навчання в Австрії є відсутність безкоштовних кімнат у гуртожитках, високі мовні вимоги до іноземним абітурієнтам, складна система іспитів (у цій країні студенти самостійно складають для себе графіки іспитів і темпи проходження модулів з дисциплін).

Автор
Редакція