Як і в будь-якій розвиненій країні, у Фінляндії чітко налагоджені механізми міжнародного захисту. Будь-хто, над ким нависла загроза незаконних переслідувань, має право запросити у фінів гуманітарний статус. Враховуючи особливості законодавства цієї північноєвропейської країни, міжнародний захист охоплює і притулок, статус біженця, й навіть політичний притулок у Фінляндії. Хто має право претендувати на гуманітарний захист, як її отримати та що згодом він дає?
Кожен, хто зважується на переселення в іншу країну, є потенційним іммігрантом. Імміграція – це свідомий і добровільний переїзд. Однією з підходящих для вихідців з СНД є північноєвропейська Фінляндія. Місцевий міграційне законодавство передбачає чимало підстав для прийому іноземців, а самі фіни активно залучають мігрантів з-за кордону.
Однією з підстав є надання міжнародного захисту і, відповідно, притулку. Мабуть, не надійний спосіб, бо саме поняття захисту передбачає наявність відносно її прохача якоїсь загрози. Але при цьому притулок має ряд переваг, оскільки дає право на проживання, харчування, житло і навіть невелику матеріальну допомогу. Про права шукачів притулку розповімо трохи пізніше, поки зупинимося на умовах.
Отже, відповідно до положень глави 6 Закону № 301/2004 від 30.04.2004 «Про іноземців» (Ulkomaalaislaki, далі – закон № 301/204), міжнародна захист на фінській території надається в декількох формах, у тому числі:
Притулок (Turvapaikka) – це основна форма міжнародної захисту, що застосовується відповідно до § 87 закону № 301/2004. Воно надається в силу дії «Конвенції ООН про статус біженця».
Право на гуманітарний статус мають особи, які клопочуть про притулок в силу обґрунтованої загрози переслідувань на території країни їх постійного проживання, якщо загроза виникає на ґрунті расової, релігійної, національної, мовної або, наприклад, політичної ворожнечі. Важливою умовою при цьому є відсутність захисту з боку держави громадянської належності.
Підставами для визнання загрози переслідувань реальної, згідно § 87а закону, можуть виступати факти, які за своєю природою серйозно порушують права людини, у тому числі:
Велику роль відіграє характер переслідувань, уточнення по яких наведено у § 87b закону № 301/2004:
При оцінці наведених фактів і того, відчував заявник загрозу переслідування, не має значення, чи дійсно заявник має ознаки, що піддаються переслідуванням (тобто сповідує переслідують релігію, розмовляє мовою або відстоює конкретну політичну позицію), якщо переслідування дійсно мають місце.
Вторинним виглядом гуманітарного статусу є додатковий захист (Toissijainen suojelu). Згідно § 88 закону № 301/2004, вона може надаватися іноземцям, які не мають підстав для надання притулку, проте в разі повернення в державу свого постійного проживання ризикують бути схильними до серйозної небезпеки. Наприклад, якщо їм загрожує:
Третій вид захисту – це квоти для біженців (Pakolaiskiintiö). Згідно з § 90 закону, Фінляндія приймає для розселення на своїй території біженців УВКБ ООН та інших іноземців, які потребують міжнародного захисту. Кількість біженців, яких фіни готові прийняти, визначається щорічно залежно від можливостей бюджету. Наприклад, місцеве МВС затвердило квоту в 750 осіб з Сирії та Конго.
Багато інтернет-видань поширюють інформацію, ніби у Фінляндії також можна отримати політичний притулок. Насправді це помилкова інформація: як такого політичного притулку фінське законодавство не передбачає.
Але, як ми вже вказали вище, однією з причин надання притулку можуть бути політичні переслідування і репресії.
Умови прийняття біженців та шукачів притулку на території Фінляндії мало чим відрізняються від умов в інших країнах. Статус одержувача міжнародного захисту дозволяє користуватися максимумом благ, необхідних для нормального проживання в країні.
Так, прийняті фінами шукачі притулку мають право на:
Поряд з правами на прохачів міжнародного захисту покладається ряд обов’язків. У тому числі:
Щоб отримати статус біженця у Фінляндії, заявник повинен пройти стандартну процедуру. Звертаємо увагу на важливі моменти, які повинен пам’ятати потенційний заявник:
Тепер настав час розглянути процедуру отримання міжнародного захисту. Правила надання обумовлені положеннями §§ 94-104 закону № 301/2004.
Згідно з ним, порядок дій потенційного заявника включає в себе:
У наданні притулку може бути відмовлено. Закон дозволяє міграційним органам відмовляти заявникам, які:
Закон дозволяє заявникам звертатися до Адміністративного суду за місцем перебування з апеляцією протягом 14 днів з моменту одержання відмови. У разі негативного рішення суду допускається подання касації до Вищого адміністративного суду. Якщо відмовить і він, іноземець зобов’язаний покинути Фінляндію.
Коли у заявника немає коштів на виїзд з країни, він вправі просити надання допомоги на ці цілі. У такому разі фінансувати виїзд буде вже держава.
Для громадян, які просять притулку в Фінляндії, передбачена можливість працевлаштування без додаткового дозволу ще до прийняття міграційним органом рішення по суті. Можливість отримати оплачувану роботу виникає у заявника:
Якщо заявнику вдалося отримати постійну роботу, він вправі просити надання ВНП на підставі працевлаштування, хоча при наявності статусу біженця це не обов’язково.
Роботодавець, однак, зобов’язаний періодично перевіряти наявність у працівника права на працевлаштування, яке дає статус біженця або прохача притулку. Якщо термін дії такого статусу закінчується яких було прийняте негативне рішення і статус біженця не надається мігрант зобов’язаний повідомити про це свого роботодавця. Попереднє право на роботу буде діяти до моменту винесення остаточного рішення, в тому числі апеляцією і касацією. Постійне право діє протягом усього строку дії притулку.
Відразу після реєстрації осіб як прохачів притулку, згідно зі ст. 16 закону № 746/2011, вони переміщаються в приймальні центри для біженців. Умови розміщення обов’язково будуть враховувати стать, вік та інші особливості заявника. Якщо захисту просить ціла родина, вони можуть бути розміщені в центрі для спільного проживання.
Як правило, ще до проведення співбесіди заявники розміщуються в так званому транзитному центрі. Після заявників, як правило, переводять в постійний приймальний центр, вже до прийняття рішення.
Законодавство дозволяє потенційним біженцям проживати в приватному житлі, наприклад, у родичів, або на орендованій квартирі, однак вони все одно повинні бути зареєстровані в центрі прийому.
Табір біженців дозволяє потребують захисту отримувати необхідну соціально-побутову допомогу, в тому числі:
Крім проживання та соціально-побутової допомоги, прохачі притулку можуть претендувати на фінансову допомогу, призначену на основні потреби». Вона видається у вигляді так званої квитанції готівкою або переводиться на передплачену картку.
Розмір допомоги буде залежати від віку, складу сім’ї, наявності інших доходів або роботи. Звертаємо увагу, що допомога не призначається автоматично, воно присуджується на підставі заяви особи, що міститься в приймальному центрі. Неповнолітні також одержують готівку на основні потреби, проте їх допомога значно нижче.
З розміром допомоги, чинним протягом цього року, допоможе розібратися таблиця нижче.
Без харчування в приймальному центрі | З харчуванням у приймальному центрі | |
---|---|---|
Мати або батько-одинак | 315 євро | 95 євро |
Родина з дитиною | 200 євро | 60 євро |
Повнолітні особи | 265 євро | 75 євро |
Діти до 16 років | * | 25 євро |
Діти 16-17 років | * | 50 євро |
Якщо члени сім’ї мають особливі потреби, вони мають право претендувати на додаткову фінансову допомогу. У будь-якому випадку кожен випадок розглядається індивідуально.
Після офіційного отримання статусу біженця, а значить, і отримання дозволу на проживання у Фінляндії, іноземець має право возз’єднатися з сім’єю. Той, хто проживає на цей момент на фінській території, отримує статус «сімейного спонсора» (perheenkokoajaksi), а члени його сім’ї має право переїхати в Фінляндію.
Для цього їм потрібно вид на проживання, заснований на сімейних зв’язках (oleskelulupaa perhesuhteen perusteella). Без ВНП члени сім’ї негромадяни ЄС можуть відвідати Фінляндію лише на термін до 90 днів.
Правом на сімейний ВНП мають:
Сімейний спонсор зобов’язаний забезпечити необхідне наявність коштів для утримання возз’єднаної сім’ї.
Коли іноземець отримує від фінських властей статус біженця, він автоматично набуває довгостроковий дозвіл на проживання, чинний протягом строку дії гуманітарного статусу.
Після закінчення 4-річного терміну, якщо перебування на фінській території було безперервним, керуючись § 56 закону № 301/2004, мігрант має право просити надання постійного виду на проживання. Звертаємо увагу, що це загальний термін, необхідний для отримання ПМП, – існують і інші шляхи імміграції, за яким також можна отримати постійний дозвіл.
Проживши в країні не менше 5 років, іноземець набуває право просити про громадянство. Примітно, що відлік цього терміну починається з дати подання клопотання про надання притулку.
Щоб отримати фінський паспорт, заявник повинен бути повнолітнім, незасудженим, не має заборони на в’їзд, володіє необхідними мовними навичками та має достатній дохід.
Враховуючи все вищесказане, ще раз хочемо звернути увагу читачів на основні моменти:
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy