З початку 2021-го стануть дійсними нові правила в’їзду в ЄС для українців. Згідно з ними кожен громадянин, який бажає відвідати одну з країн Європейського Союзу, повинен буде пройти попередню реєстрацію та сплатити збір, розмір якого становить 7 євро. У чому мета цих нововведень і яким чином вони будуть реалізовуватися?
В Євросоюзі пояснили, що запровадження такого обмеження, як попередня реєстрація, викликане необхідністю посилити безпеку зовнішніх кордонів спільноти. Грошовий збір потрібен для фінансування нововведень.
Ідеї про запуск системи ETIAS (від англійського – European Travel Information and Authorization System) з’явилися ще в кінці 2016 року. З розшифровки абревіатури стає зрозумілим, що це ні що інше, як система авторизації в’їзду на територію Європи.
На початку 2019 року вона отримала позитивну оцінку з боку послів Євросоюзу. Восени того ж року план був схвалений Радою ЄС.
Лютий 2019 року став новим етапом у процесі впровадження системи ETIAS. З боку Європейського Парламенту і Ради Євросоюзу надійшла політичне схвалення перевірки інформації, що стосується в’їзду/виїзду громадян тих країн, які не входять в Шенгенську зону. Був спрощений доступ до даних для співробітників правоохоронних служб.
Багато українців, почувши про нововведення, стривожилися, що Україну можуть позбавити безвізового режиму. Але це хибні висновки. Попередню реєстрацію потрібно буде проходити громадянам усіх країн, які не підписали Шенгенську угоду, але мають безвізовий режим з ЄС. Відповідно, і збір у розмірі 7 євро доведеться сплачувати мандрівникам не тільки з України, але і з США, Канади, Австралії й так далі (всього близько 50 країн). Таким чином, до намірів скасувати безвіз для українців ETIAS ніякого відношення не має.
Євросоюз не винаходить велосипед: подібні системи авторизації в’їзду в США і Канаді діють відповідно до 2009 і 2013 року.
У Євросоюзі підрахували, що протягом 2020 року завдяки сплаті іноземцями зазначеної суми вдалося б отримати близько 200 мільйонів євро, які можна використовувати в якості фінансової підтримки функціонування системи ETIAS.
Зареєструватися в системі повинен буде кожен мандрівник, який планує відвідати Шенгенську зону терміном до 3 місяців. Мова йде про туристичних, ділових поїздках і транзит по території Шенгену.
Як мінімум за 96 годин до виїзду потрібно буде зайти на офіційний сайт etias.com і заповнити реєстраційну форму. Зокрема, потрібно буде внести наступні дані:
Також доведеться вказати, чи мали місце в минулому поїздки на територію ЄС, відмови в оформленні візи, порушення законів і депортація. Форма також буде містити питання про стан здоров’я заявника. Зате не планується запит відомостей про фінансовий стан.
Щоб почалася автоматична обробка даних, потрібно буде за допомогою банківської карти сплатити реєстраційний збір. На перевірку піде кілька хвилин.
Але в ЄС попередили, що в деяких випадках може виникнути необхідність в ручній перевірці, якщо відповіді заявника будуть викликати сумніви. Час такої обробки анкети – кілька днів.
Реєстрація в системі для неповнолітніх буде безкоштовною.
Дозвіл на в’їзд буде видаватися на три роки. Якщо термін дії закордонного паспорта закінчиться раніше, дозвіл втрачає чинність. Запитувати його знову доведеться після отримання нового документа.
Кожен заявник буде отримувати відповідь в електронному форматі. Передбачено кілька причин, згідно з якими заявка може бути відхилена. Серед них:
Якщо відмова сталася через помилки в анкеті, її доведеться заповнити повторно. У разі несхвалення заявки з інших причин можна буде подати апеляцію.
Скасування безвізу для України у зв’язку з введенням нових правил в’їзду на територію ЄС не планується. Бар’єри для громадян третіх країн, передбачені в рамках системи ETIAS, – це заходи щодо забезпечення безпеки зовнішніх кордонів Європейського союзу. Щоб мінімізувати незручності для мандрівників, процедуру реєстрації обіцяють зробити максимально простою і швидкою. За прогнозами, реєстрація значно скоротить кількість відмов у в’їзді безпосередньо на кордоні, адже дізнатися про можливі проблеми можна буде завчасно.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy