Нерухомість

Як зняти нерухомість в Чехії

Share

Один з перших питань, які належить вирішувати всім, хто приїжджає за кордон, це житло. При короткостроковому візит багато віддають перевагу готелям і хостелам. Тривалий візит виявиться більш фінансово раціональним, якщо найняти квартиру або будинок. Великий потік мігрантів сьогодні спостерігається в країни Східної та Центральної Європи. Яким підпорядковується правилам оренда нерухомості в Чехії, буде цікаво дізнатися всім, хто вирішив пожити в цій державі.

Оренда нерухомості в ЧехіїОренда нерухомості в Чехії

Оренда на тривалий і на короткий термін

Чехія є повноправним членом ЄС. Ця невелика промислова країна викликає інтерес не тільки у туристів, але й у бізнесменів, трудових мігрантів, студентів. Питання оренди нерухомості актуальне для всіх цих категорій іноземців.

За словами чеських ріелторів, близько 20-30 % об’єктів нерухомості в країні купується з метою передачі їх в оренду. Знайти житло сьогодні тут можна як на одну добу, так і на рік з можливістю продовження.

Короткострокова оренда користується попитом у тих, хто приїжджає до Чехії погостювати та насолодитися її колоритом, а також у тих, хто прибуває з візитом на кілька днів.

Такий варіант договору має ряд переваг і недоліків для обох учасників договірних відносин. Власники отримують великі прибутки, оскільки здача житла на короткий термін коштує дорожче, але в теж час накладає на них певні зобов’язання в плані прибирання приміщення і дрібного ремонту (якщо він знадобиться) після кожного мешканця.

Для квартиронаймачів вигідніше найняти житло на рік, ніж на тиждень, та й особливих турбот по догляду за приміщенням у них не передбачається. Оплата проживання здійснюється відразу за весь термін найму.

Довготривала оренда відрізняється наступними особливостями:

  • оплата буде значно нижче, ніж подобово або при проживанні в готелі (приблизно в 3-5 разів);
  • обов’язковим є укладення договору на весь термін оренди. Це дає гарантію мешканцям, що квартира буде в їх розпорядженні;
  • учасники договору відразу обумовлюють, хто буде компенсувати витрати на ремонт;
  • постояльці беруть на себе питання прибирання та догляду за квартирою;
  • при підписанні договору вноситься заставна сума (зазвичай за перший і останній місяць);
  • власник квартири має право не повертати заставу, якщо приміщення було завдано значної шкоди;
  • квартири для оренди на тривалий термін найчастіше розташовані у спальних районах, в той час як подобове житло і готелі в основному знаходяться в центрі або недалеко від основних визначних пам’яток.

Говорити про довгострокову оренду можна в тому разі, якщо перебування в країні триватиме понад 6 місяців.

Різновиди об’єктів

Вибирати тип нерухомості слід виходячи з декількох чинників:

  • тривалість поїздки;
  • мета візиту;
  • бюджету;
  • особисті уподобання.

Найбільш затребуваними в Чехії є квартири, апартаменти, кімнати. Деякі віддають перевагу котеджів і будинків. Бізнесмени та підприємці цікавляться комерційною нерухомістю – офісами, приміщеннями під магазин, складами.

Невеликі кімнати популярні серед студентів. Вони вважають за краще спільне проживання по кілька осіб в одній квартирі. Це дозволяє заощадити гроші та вибрати непоганий варіант житла.

Окремі квартири вибирають сім’ї, які приїжджають до Чехії на тривалий термін. У них є можливість поселитися в різних категоріях будинків:

  • у новобудовах;
  • у будинках вторинного ринку;
  • в апартаментах.

Останній тип житла зручний тим, що в ньому можна отримати такий же спектр послуг, як і в готелі, але за менші гроші, і проживаючи при цьому в окремому приміщенні з власною кухнею і ванною кімнатою.

Будинок в Чехії вигідно знімати сім’ям з дітьми. Це гарантує наявність окремих кімнат для всіх членів, невеликого дворика, де можна проводити сімейне дозвілля, часто – автономного опалення.

Нерухомість в різних містах Чехії

Вартість квартир і будинків в тій чи іншій частині країни залежить в основному від населеного пункту, в якому розташоване приміщення, району міста, розмірів і оснащеності об’єкта. У чеській столиці, приміром, зняти житло в центральній частині набагато складніше, ніж у віддаленому спальному районі. Вакантна житлова площа в центрі користується великим попитом серед туристів.

Перше, на що потрібно звернути увагу, це позначення в газетних оголошеннях. Спочатку вказується кількість кімнат, далі – наявність кухні. Кухня може бути окремою, а може бути частиною однієї з кімнат. Наприклад:

  • 2+1 – це двокімнатна квартира + кухня (окрема);
  • 2+КК – це квартира з двома кімнатами, але кухонний куточок буде розташований в одній з них.

Величезний вплив на величину орендної плати надає близькість житлового приміщення до історичного центру, до метро, до розважальної та торгової інфраструктури, а також метраж і стан в цілому, поверх. Позначиться на підсумковій сумі та число мешканців у квартирі, що обумовлено високими цінами на комунальні послуги.

Історичним центром чеської столиці вважаються: Прага 1, Прага 2 (Вишеград, Виногради, Градчани, Новіше-Місце). Не меншим попитом користуються також райони:

  • Прага 3 – знаходиться на кордоні з Виноградами;
  • Прага 4 – Мала країна;
  • Прага 5 – неподалік від метро Андел;
  • Прага 6 – Бубенеч;
  • Прага 10 – Вршовице.

А от не дуже престижною частиною міста вважається Прага 9 – Чорний міст. Пов’язано це з погано розвиненою транспортною сіткою і наявністю промислових підприємств. Для туристів оптимальним варіантом можна вважати Праги 5.

Однокімнатні квартири в Чехії найчастіше не передбачають окрему кухню. На околиці такий варіант обійдеться в 8-9 тисяч крон (300-350 євро). Іноді оплату беруть в USD, тоді еквівалент складе 370-410. Окрема кухня вимагає доплати до суми в розмірі близько 2 тисяч крон (78 євро). Квартира в новобудові обійдеться ще на 2 тисячі крон дорожче.

Двокімнатні квартири в центральній частині можна орендувати за 10-12 тисяч крон (390-470 євро). Якщо будуть проживати дві людини, квартплата вийде на 3 тисячі крон більше (117 євро).

Простора квартира на Староместа Прага (Старе місто) буде коштувати близько 15 тисяч крон (584 євро), в самому центрі вартість може досягати 20 тисяч крон (780 євро).

Трикімнатні апартаменти, не надто великі за площею і з кухонним куточком в одній з кімнат, в Празі 11 (спальний район) будуть коштувати близько 14 тисяч крон (545 євро). У Бранике такий же варіант обійдеться в 18,5 тисяч крон (720 євро), а в центрі – 25-30 тисяч крон (975-1170 євро).

На півночі країни, зокрема, в Устецькому краї (північно-західний регіон Богемії), зняти житло можна набагато дешевше.

У 80 км від Праги й в 55 км від Карлових Вар розташоване місто Хомутов, який ріелтори презентують як населений пункт з якісним житловим фондом та мальовничою природою. Ціни тут приблизно такі:

  • 1-кімнатна квартира з окремою кухнею і повністю готової меблюванням буде коштувати 350 євро (9 тисяч крон);
  • житло на тривалий термін в місті Хомутові, що включає 2 кімнати з кухнею в одній з них може обійтися приблизно в 10-12 тисяч крон (390-470 євро).

Цей регіон для проживання вибирають трудові мігранти, оскільки він відрізняється високим рівнем індустріалізації.

Радує своїми цінами й ще один великий промисловий центр країни, розташований на сході, – Млада Болеслава. Від Праги його відокремлює всього 50 км (40 хвилин у дорозі), подолати які швидко і з комфортом дозволяє добре розвинена мережа руху транспорту. У XIX столітті тут був відкритий автомобільний завод Šcoda.

Великим попитом користуються квартири в Млада Болеслава на тиждень, що обумовлено інтересом туристів і потоком іноземців, що приїжджають на завод з діловими візитами. Середня оренда однокімнатної квартири на місяць обійдеться тут у 8-9 тисяч крон (300-350 євро).

Четвертий за розмірами чеське місто Пльзень – знаходиться на другій позиції разом з містом Брно по затребуваності житлової нерухомості. Чималий інтерес він викликає й у туристів, які їдуть сюди насолодитися красивою архітектурою, цікавими екскурсіями на пивоварний завод. Все це піднімає попит на житло, а разом з ним ростуть і ціни. Квартира з однією кімнатою в Пльзені на місяць коштуватиме 500-700 євро (12800-18000 крон).

Теплиці є одним з найпопулярніших курортних міст країни. Цей старовинний населений пункт вибирають для життя ті, хто втомився від міської суєти, і хто приїжджає відновити здоров’я. Зовнішній вигляд міста більше нагадує ботанічний сад. Ціни в Теплиці диктують знамениті бальнеологічні оздоровниці. Короткострокова оренда варіюється від 18 до 30 євро за ніч.

Ще один старовинний місто Чехії – Чеський Крумлов, розташований в 175 км від Праги, є частиною туристичного маршруту багатьох іноземців. Багато воліють тут зупинитися хоча б на пару днів, щоб встигнути насолодитися середньовічною архітектурою. На тривалий термін краще всього найняти житло в спальному мікрорайоні. Ціни на житло у віддаленій частині міста коливаються від 150 до 300 євро за 1 місяць (3800-7700 крон).

В південних регіонах країни, де зосередилися численні промислові підприємства, попит на житло спостерігається в основному в трудових мігрантів, які шукають постійне місце роботи.

Оренда квартири з однією спальнею в центрі міста Jihlava (головний населений пункт краю Височина) коштуватиме 10 тисяч крон (380 євро), а трикімнатні апартаменти обійдуться в 17 тисяч крон (660 євро).

Зверніть увагу, що вартість житла включає:

  • Najemne – власне оплату за квартиру. Це сума, яку отримує власник на руки за надання в оренду своєї нерухомості.
  • Poplatky – неспеціалізовані платежі за комунальні послуги. Найчастіше це освітлення в під’їзді, прибирання загальних територій, можливість користуватися ліфтом, вивіз сміття, каналізація, водопостачання і т. д. Зазвичай гроші на ці витрати передаються господарю разом з платою за оренду.
  • Комунальні платежі – електроенергія, газ. Зазвичай вони прив’язані не до квартири, а до мешканців.

Як зняти квартиру

Після того як ви з’ясували, скільки коштують апартаменти, квартири, будинки та кімнати, можна переходити до практичної частини питання.

Процес найму виглядає так:

  1. Пошук житла.
  2. Перегляд варіантів.
  3. Обговорення деталей оренди.
  4. Внесення застави.
  5. Складання і підписання договору.

Окремої уваги заслуговує документальне оформлення відносин між орендарем і орендодавцем.

Складання договору

Згідно з поправками до Цивільного кодексу Чехії об’єктом оренди може бути нерухомість, її частину, а також майно, яке може з’явитися в майбутньому, якщо на момент підписання договору його складно визначити.

Документ може бути підписаний на визначений або невизначений термін. У другому випадку його можна розірвати в будь-який час, не маючи на те певного підстави. Єдине, що потрібно зробити, – направити другій стороні письмове повідомлення за 3 місяці до передбачуваної дати розірвання відносин.

Нововведення в законах звільнили учасників процесу від внесення в договір інформації щодо орендованого об’єкта. Сам документ тепер можна скласти у довільній формі. Тим не менш, у ньому повинна міститися інформація наступного порядку:

  1. Відомості про орендаря та орендодавця (ПІБ, дані паспорта, адреси, номери, дати народження).
  2. Площа передається у наймання приміщення.
  3. Мета оренди житла.
  4. Величина орендної плати та деяких інших платежів.
  5. Термін договірних відносин.
  6. Виписка з реєстру нерухомості.
  7. Відомості про осіб, які проживатимуть у квартирі.
  8. Стан приміщення та опис наявного в ньому обладнання та меблювання.

До договору має додаватися протокол, в якому слід вказати дані про електроенергію і список витрат на комунальні послуги на момент передачі об’єкта в оренду. Все частіше орендодавці почали просити включити в угоду пункт про те, що орендар зобов’язується застрахувати приміщення та майно на випадок заподіяння шкоди.

Що собою являє суборенда

Незалежно від того, що в договорі на оренду чітко вказано, хто саме буде жити на даній житлоплощі, користуватися нею можуть і інші особи. Якщо до орендаря приїхали в гості родичі, ніякого дозволу від власника отримувати не потрібно. А ось при тривалому проживанні у власника нерухомості є повне право вимагати, щоб в його квартирі знаходилась така кількість людей, яке відповідало б габаритами приміщення і дозволяло підтримувати нормальні умови.

Людина, яка постійно проживає в орендованому житлі, має право як приймати гостей, так і здавати їм частину житлової площі.

Суборенда в Чеській республіці офіційно дозволена. Але за умови, що орендарю вдалося домовитися про це з власником приміщення. Зробити це потрібно до того, як будуть задокументовані відносини з суборендарем.

Інформація про третю особу може бути вписана в договір, так і немає. Другий варіант передбачений на випадок, якщо кандидат на частину житла зміниться.

Якщо на орендованій житлової площі з’явився мешканець, який проживає на ній понад двох місяців, власник квартири може вимагати розірвання договору, якщо його не поставили до відома про це.

Як знайти житло

Знайти відповідне житло можна самостійно, а можна через ріелторів. Але в цьому випадку потрібно бути готовим оплатити послуги агентства (власнику приміщення ніякі витрати не загрожують). З іншого боку, посередники беруть на себе всі організаційні турботи:

  • підбір варіантів;
  • організацію показів;
  • складання договору.

Сума гонорару зазвичай дорівнює місячній вартості проживання. Але якщо ріелтор зацікавлений в тому, щоб квартиру зняли як можна швидше, він може піти на поступки та зменшити суму комісійних.

Найняти квартиру недорого можна і від власника, але для цього потрібно добре володіти чеською мовою. Мовний бар’єр може стати серйозною перешкодою в обговоренні деталей оренди.

Багато інформації можна знайти в соціальних мережах в групах за інтересами. Там не тільки запропонують варіанти оренди, але й порадять, як уникнути труднощів у вибудовуванні відносин з власником. Великою популярністю користуються і спеціалізовані сайти про оренду:

  • www.sreality.cz – один з найбільших сайтів нерухомості в країні. Тут можна знайти житло в будь-якому місті Чехії. Велика частина оголошень – від ріелторів. Знайти пропозиції від власників квартир на даному ресурсі дуже складно;
  • www.expats.cz – заглянути сюди потрібно тим, хто говорить англійською і шукає житло в Празі;
  • www.bezrealitky.cz – на даному порталі розміщують оголошення безпосередньо власники приміщень. Підібрати підходящий варіант тут можна без посередників, а значить, і без комісії.

Кілька порад

Потрібно бути готовим до того, що не всі чехи охоче погоджуються здати квартиру наступним категоріям осіб:

  • іноземцям;
  • квартирантам з тваринами;
  • сім’ям з дітьми.

Ці моменти необхідно обумовлювати ще до підписання договору. Але список того, на що потрібно звернути увагу, на цьому не закінчується:

  • уточніть, чи проведено інтернет у квартиру і від якого провайдера. Річ у тім, що договір про надання послуг може бути підписаний як з власником, так і з попереднім мешканцем. Якщо договір укладений з власником, то неодмінно потрібно домовитися про те, як буде оплачуватися ця стаття витрат, в якому обсязі й на яких умовах.
  • при переїзді додайте ваші ПІБ на поштовій скриньці;
  • не забудьте змінити місце реєстрації в МВС. На це у вас є рівно 30 днів;
  • щоб переконатися, що квартира дійсно належить особі, з якою ви підписуєте договір оренди, загляньте в Реєстр нерухомості Чехії;
  • уважно прочитайте договір перед підписанням. Якщо у вас виникли пропозиції або питання, обов’язково обговоріть їх з власником приміщення. Тільки після цього передавайте йому заставу.

Підсумки

Оренда житлових та комерційних приміщень в Чехії може бути короткостроковою і довгостроковою. Перший варіант підходить тим, хто приїжджає з метою туризму або нетривалих ділових візитів. У цьому випадку відносини між двома сторонами не скріплюються договором, а оплата здійснюється відразу за весь період оренди.

Для постійного проживання підійде наймання приміщення за договором. Вартість квартир варіюється в залежності від регіону країни, населеного пункту і району міста.

Житло в Чехії (Прага): Відео