Меню Закрити

Робота в Росії для українців: як вигідно влаштуватись


Працевлаштування на території РФ – популярний вид заробітку для багатьох іноземних громадян, включаючи українців. Останні, будучи безвізовими іноземцями, отримують ряд переваг, на відміну від громадян інших держав, оскільки можуть займатися трудовою діяльністю на постійній основі або вахтовим методом. Крім того, робота для українців у Росії 2020 році стала відмінною підмогою для сотень біженців зі сходу країни.
Робота в Росії для українців

Особливості трудової діяльності іноземних громадян у РФ

Українців, які планують працювати в РФ, перш за все, цікавить правова сторона питання.

Слід зазначити, що багато залежить від статусу іноземного громадянина на території РФ: тимчасове перебування, тимчасове проживання або біженець. Про те, які закони та постанови, актуальні на даний момент, завжди краще проконсультуватися у юриста або в міграційній службі.

В даний час, перебування і діяльність іноземних громадян у РФ регулює Закон «Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації» від 25 липня 2002 року № 115-ФЗ (ред. від 29.07.2017).

У ньому докладно викладені права працюючих українців у Росії, як і інших іноземних громадян, чому, зокрема, присвячена стаття 13 «Трудова діяльність іноземних громадян у Російській Федерації». В ній прописані права та обов’язки як роботодавця, так і іноземного працівника, вказані необхідні документи для оформлення іноземця на роботу і названі організації, в які слід звертатися за оформленням паперів.

Тим, хто хоче більше дізнатися про правила прийому на роботу іноземних громадян у Росії, ми рекомендуємо прочитати статтю, в якій докладно висвітлена трудова діяльність іноземних громадян у РФ.

Процедура працевлаштування українських громадян у РФ

Порядок офіційного працевлаштування іноземних громадян на території РФ включає наступні етапи:

 1. Постановка роботодавця на облік у ГУПМ МВС в якості роботодавця для мігрантів. Процедура обов’язкова як для організацій, так і для приватних підприємців.
 2. Перевірка статусу, режиму перебування і громадянства іноземця, від чого безпосередньо залежить пакет оформлюваних документів. Саме тому даний пункт в обов’язковому порядку містить покрокова інструкція по прийому на роботу українців.
 3. Перевірка документів та оформлення необхідних паперів. Строк дії документів має покривати весь період роботи іноземця.
 4. Укладення трудового договору та оформлення іноземного співробітника в штат. При цьому до підписання трудового договору працівник повинен в обов’язковому порядку підписати правила внутрішнього розпорядку, колективний договір та локальні нормативні акти, що регламентують його майбутню трудову діяльність (захист персональних даних, норми охорони праці та інші).
 5. Перевірка реєстрації та оформлення її на території роботодавця у разі такої необхідності. Якщо в іноземного співробітника немає реєстрації у житловому приміщенні, правила прийому на роботу громадян України та інших держав наказують реєстрацію його на території роботодавця. Заява подається в ГУПМ МВС.
 6. Повідомлення ГУПМ МВС про вже укладений трудовому договорі з іноземним громадянином. На це роботодавцю законодавством відводиться всього три робочих дні.

Якщо іноземному громадянину для роботи на території РФ необхідний патент, слід регулярно перевіряти чеки на його оплату.Робота в Росії

Від наявного правового статусу залежить те, які документи потрібні для оформлення громадянина України на працю.

Правовий статус працівника-іноземця
«тимчасове перебування» «тимчасове проживання» і «біженець»
1. Закордонний паспорт та його ксерокопія
2. Довідка про реєстрацію
3. Патент на роботу
4. Міграційна карта
5. ІПН
6. Поліс ДМС
7. Трудова книжка
8. СНИЛС
9. Чек про оплату патенту
1. Закордонний паспорт та його ксерокопія
2. Довідка про реєстрацію
3. Патент на роботу
4. Міграційна карта
5. ІПН
6. Поліс ДМС
7. Трудова книжка

Якщо які-небудь документи відсутні або мають закінчення терміну дії, завдання майбутнього роботодавця – сприяти у їх відновленні або переоформлення.

Детальніше про процес оформлення іноземних громадян на роботу розповідає наш матеріал про працевлаштування іноземних громадян.

Працевлаштування на території РФ іноземців з ВНП

Вид на проживання дає іноземному громадянину право на безперервне проживання на території іншої держави. У Росії ВНП можна отримати на термін до 5 років з можливістю продовження, але тільки після 12 місяців безперервного проживання на території країни.

Наявність виду на проживання дає ряд переваг при працевлаштуванні на роботу іноземця:

 • відсутність необхідності оформляти патент на роботу;
 • роботодавцеві не потрібно вставати на облік, отримувати дозвільні документи та повідомляти ГУПМ МВС;
 • відсутність обмежень по сфері діяльності, діючих для тимчасово перебувають;
 • відсутність необхідності запитувати документи військового обліку в осіб чоловічої статі, оскільки вони не є військовозобов’язаними в РФ.

При цьому іноземним громадянам може бути заборонений в’їзд на ряд територій, вони не можуть перебувати на муніципальної або державної служби, а також займатися видами діяльності, в цілому забороненими для іноземців у РФ.

Проте, значно спрощується працевлаштування та робота з ВНП.

Процедура отримання патенту для іноземця в РФ

Наявність патенту обов’язково для всіх громадян України, які не мають тимчасового проживання або статусу «біженець». Патент повинен бути оформлений протягом 30 днів після перетину кордону з РФ. Штраф за порушення складає 10 000-15 000 рублів залежно від регіону. Саме тому слід заздалегідь проаналізувати та вирішити, де реєструватися і де взяти дозвіл на роботу громадянину України.

Щоб оформити патент, в територіальний орган ГУПМ МВС необхідно подати пакет документів:

 • заяву встановленого зразка;
 • паспорт;
 • міграційна карта;
 • медична довідка, видана державним медичним закладом;
 • медична страховка;
 • довідка про реєстрацію;
 • підтверджує освіта документ.

При виникненні будь-яких труднощів співробітники міграційної служби підкажуть, як громадянину України отримати дозвіл на роботу в Росії. Термін дії патенту становить 12 місяців, після закінчення він може бути продовжений. Продовження документа – платне. Вартість оформлення патенту розрізняється по регіонах, мінімальний розмір державного мита становить 568 рублів, в Москві – близько 4000 рублів.

Оформлення документа займає не більше 10 діб, але краще подати папери завчасно, щоб своєчасно отримати на руки патент на роботу для українців.

Особливості укладення трудового договору з громадянами України

Щоб оформити трудовий договір між російським роботодавцем і громадянином України, потрібно зібрати наступні документи:

 • заява про прийом на роботу;
 • закордонний паспорт;
 • фото встановленого зразка (3,5×4,5 см);
 • папери, що підтверджують наявність дозволу на тимчасове проживання або ВНП;
 • міграційна карта;
 • страховий поліс (відкривається роботодавцем при первинному працевлаштуванні);
 • підтверджують наявність освіти документи;
 • трудова книжка (відкривається роботодавцем при первинному працевлаштуванні).

Дізнайтеся детальніше про процедуру оформлення трудового договору з іноземним громадянином.

Умови роботи в Росії для українців

Кращі регіони та вакансії для працевлаштування громадян України

Не секрет, що рівень заробітної плати істотно відрізняється в різних регіонах РФ. Традиційно високим заробітком можуть похвалитися жителі північних областей, також високий рівень життя і доходів у столиці, великих обласних центрах. Менше вибір вакансій і суттєво нижчий рівень оплати праці в сільській місцевості, але зате тут є маса можливостей для ведення домашнього господарства. І все ж статистика про те, де в Росії працюють українці, показує, що мігранти прагнуть в регіони з високою оплатою праці.

Приблизний рівень середньомісячних доходів населення в деяких регіонах РФ:

Регіон Середньомісячний оклад в рублях
Москва 66 700
Магадан 55 800
Якутія 53 460
Сахалін, Камчатка, Тюмень 50 000-51 260
Мурманськ, Санкт-Петербург 43 000-43 460

У північні регіони можна влаштуватися на роботу вахтовим методом, що дозволяє заробити, а сім’ю і дітей при цьому залишити проживати в більш комфортних умовах. Як правило, це вакансії будівельників, кухарів, водіїв та інших робочих спеціальностей, затребуваних у віддалених регіонах країни.

Тим, кого цікавить, ким українці працюють у Росії у великих містах центральних областей, слід бути готовими до великої кількості вакансій у сфері послуг і високої конкуренції на ринку праці. Це двірники, покоївки, прибиральники, мийники, комплектувальники на складах, пакувальники та сортувальники, няні.

Особливості оподаткування працюючих українських громадян у РФ

Дохід іноземних громадян на території РФ оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), ставка якого залежить від кількості відпрацьованих календарних днів за минулі 12 місяців:

 • менше 183 – 30%;
 • більше 183 – 13%.

Пенсійні відрахування, страхові внески для тих, хто має постійний вид на проживання або дозвіл на тимчасове проживання, обов’язкові, як і податки з іноземців.

Що стосується біженців та громадян, які одержали тимчасовий притулок, то незалежно від відпрацьованого на території РФ кількості календарних днів ставка ПДФО для них залишається 13%.

Громадяни, які працюють в РФ на підставі патенту, повинні самостійно перерахувати авансовий платіж ПДФО. Після працевлаштування податкові відрахування до 13% з заробітної плати здійснює роботодавець.

Фахівці високої кваліфікації також оплачують тільки 13% ПДФО іноземних працівників.

У будь-якому випадку роботодавцю слід повідомити податкову службу про прийом на роботу іноземця, хоча ставка ПДФО при цьому ніяк не зміниться.

Процедура звільнення українського громадянина в РФ

Звільнення українського громадянина, працевлаштованого на території РФ і не має статусу біженця чи тимчасового проживання, складається з наступних етапів:

 1. Видання наказу про звільнення та підписання його співробітником.
 2. Внесення запису в трудову книжку про звільнення.
 3. Видача трудової книжки на руки працівнику і його підпис у картці працівника.

Якщо громадянин України встиг оформити статус біженця або тимчасове проживання, роботодавцю не доведеться взаємодіяти з міграційним відомством, в іншому випадку необхідно протягом трьох робочих днів повідомити його територіальний орган про завершення трудового договору з іноземним працівником. Штраф за недотримання цього правила до 1 млн рублів з можливим припиненням діяльності організації на термін до 90 діб.

Якщо працівник здійснює трудову діяльність на підставі патенту, то роботодавець повинен здійснити звільнення мігранта по закінченню патенту.

Вакансії та працевлаштування для жителів Донбасу в РФ

Жителі Донбасу є громадянами України, та їх працевлаштування на території РФ підпорядковується загальними правилами, що діють для всіх інших українських громадян, які є безвізовими іноземцями в РФ. Наявність у працівника статусу тимчасового перебування, тимчасового проживання, постійного виду на проживання чи біженця впливає на трудову діяльність, як і наявність/відсутність патенту на роботу.

Зараз прийом на роботу українця зі статусом тимчасового притулку спрощений і не відрізняється за процедурою від прийому на роботу російського громадянина.  Громадянам України, що мають цей статус не потрібно отримувати дозвіл на роботу або оформляти патент. Роботодавцям при прийомі на роботу таких працівників не потрібно оформляти дозвіл на прийом на роботу іноземного громадянина і повідомляти ГУПМ МВС про процедуру прийому в штат або звільнення.

Прийом на роботу українців

Перед тим, як прийняти на роботу співробітника зі статусом біженця необхідно ознайомитися зі списком заборонених для іноземців сфер діяльності. Зокрема, ви не зможете взяти українця з будь-яким статусом на роботу поза торгових павільйонів: це стосується продажу товарів з лотків або в наметах. Іноземцям заборонено працювати в аптеках і перебувати на державній службі.

Якщо вас цікавить високооплачувана робота в Росії для біженців з України з проживанням, то слід звернути увагу на роботу вахтовим методом, таким співробітникам, як правило, надається місце в гуртожитку. У великих містах більша частина вакансій – це робота у сфері обслуговування або низькокваліфікований працю на підприємствах.

Статус біженця або притулок дозволяє займатися в РФ підприємницькою діяльністю – відмінна робота для жителів Донбасу в Росії.

Переваги та недоліки працевлаштування в РФ для громадян України

Не секрет, що переїзд, оформлення необхідних документів та працевлаштування в РФ пов’язане для громадян України з масою обов’язкових і часом досить складних процедур.

До числа недоліків працевлаштування на території РФ українців, які не мають статусу біженця або тимчасове проживання, відноситься необхідність оформляти дорогий патент, що дає право займатися тій чи іншій трудовій діяльності.

Щоб українцю в Росії влаштуватися на роботу за патентом, потрібно заплатити кілька тисяч рублів за його оформлення, потім внести авансовий платіж ПДФО і своєчасно продовжувати патент (процедура продовження також є платною).

Ще один важливий мінус – проблема з житлом, його оренда є досить дорогим заходом, наприклад, однокімнатна квартира в регіонах обійдеться в 8 000-10 000 рублів, у великих містах ціни ще вище – 15 000-20 000 рублів. Проживання в гуртожитку не завжди підходить людям сімейним. В цьому плані дуже вигідно працевлаштування українців в Росії вахтовим методом з наданням житла роботодавцем.

До плюсів відноситься можливість працевлаштуватися без зайвих проблем і навіть завести свою справу якщо отриманий статус біженця або оформлене тимчасове проживання. Російські роботодавці охоче беруть на роботу українських будівельників, монтажників, а також фахівців з опоряджувальних робіт, які, як правило, відрізняються високою кваліфікацією і можуть похвалитися великим досвідом роботи. Жінки, при наявності відповідної кваліфікації, завжди можуть влаштуватися нянею або кухарем. Затребувані водії, офіціанти та покоївки. Але будь-яка робота для українців без статусу біженця чи тимчасового проживання зажадає наявності патенту.

Важливою перевагою є практично повна відсутність мовного бар’єру, переселенцям та біженцям не доведеться відвідувати мовні курси. Дійсність українських дипломів про освіту – ще один серйозний плюс. Підвищити свою кваліфікацію або відвідати додаткові навчальні курси можна вже в РФ.

Багатьох цікавить, чи зараховується в трудовий стаж громадян України робота в Росії, на що можна відповісти: так, він зараховується, що є великим плюсом для українців передпенсійного віку, які вирішили переїхати в РФ.

Як знайти роботу в Росії мігрантові: Відео