Меню Закрити

Кредитування іноземців у Росії


Більшість людей по всьому світу не з чуток знають, що таке кредит. У багатьох країнах наявність кредитної картки – нормальне повсякденне явище, а вже про оформлення позик на покупку автомобіля або житла і говорити не доводиться. Росіяни теж активно користуються пропозиціями банків, обсяги видаваних кредитів повільно, але вірно ростуть. А як щодо іноземних гостей? Чи можуть вони взяти участь у цій кредитній лихоманці? Спробуймо розібратися і з’ясувати, наскільки доступні кредити для іноземців у Росії у 2020 році.

Кредит для іноземців в Росії

Поняття кредитування

Що робити, коли терміново потрібні гроші, а власних коштів не вистачає? Мабуть, перше, що спаде на думку більшості громадян, – це звернутися за допомогою до родичів/друзів/сусідів/колегам. І з великою часткою ймовірності серед них знайдеться той, хто буде готовий позичити необхідну суму. Але ж добрий самаритянин може не з’явитися, і тоді, як кажуть, порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. У подібних ситуаціях єдиним виходом стає отримання кредиту.

Суть цього процесу полягає в тому, що кредитор (банк або інша фінансова організація) видає необхідну суму на певних умовах. Терміновість, платність і зворотність – такими термінами оперує економічна наука. На великому і могутньому, але доступному російською мовою ці умови формулюються так:

 • кредит видається на визначений договором строк;
 • за користування позиковими коштами справляються відсотки;
 • взяті в борг гроші повинні бути обов’язково повернені кредитору.

Законодавство

За великим рахунком всі законодавчі акти, які так чи інакше пов’язані один з одним. І якщо намагатися перерахувати всі закони, де згадуються кредитні взаємовідносини, список буде дуже і дуже значним. Тому  обмежимось лише основними документами, що регламентують відносини в цій сфері:

 1. Цивільний кодекс РФ.
 2. Податковий кодекс РФ.
 3. Федеральний закон від 21.12.2013 р. № 353-ФЗ «Про споживчий кредит (позику)».
 4. Федеральний закон від 16.07.1998 р. № 102-ФЗ «Про іпотеку (заставі нерухомості)».
 5. Федеральний закон від 02.12.1990 р. № 395-1 «Про банки та банківську діяльність».
 6. Федеральний закон від 19.07.2007 р. № 196-ФЗ «Про ломбарди».
 7. Федеральний закон від 02.07.2010 р. №151-ФЗ «Про мікрофінансової діяльності мікрофінансових організаціях».

Умови видачі кредиту іноземцям

Почати потрібно з того, що Федеральний закон від 25.07.2002 р. «Про правове становище іноземних громадян у РФ» підрозділяє мігрантів на три категорії:

 1. Тимчасово перебувають у Росії – це іноземні гості, які приїжджають в нашу країну з короткочасним візитом, період їх перебування на території РФ обмежений 90 днями протягом пів року. Ті, хто у встановлений термін не перетнув кордон у зворотному напрямку, повинні оформити дозвільні документи, отримавши тим самим інший статус – тимчасово проживаючих.
 2. Тимчасово проживають у Росії – до цієї категорії відносяться мігранти, які планують перебувати в РФ більше, ніж 90 діб. Щоб не порушити вимог міграційного законодавства і не стати нелегалом, цим громадянам обов’язково оформлення дозволу на тимчасове проживання (далі – РВП).
 3. Постійно проживають у Росії – це іноземці, які одержали посвідку на проживання (далі – ПНП) і практично зрівняні в правах з росіянами. Отримання цього статусу – останній ривок на шляху до російського громадянства.

Яким же чином статус іноземця впливає на можливість оформити кредит у Росії? Щоб зрозуміти цей взаємозв’язок, давайте трохи заглибимося в економічні нетрі та поговоримо про роботу кредиторів. Для спрощення розглянемо це питання на прикладі банків.

Надаючи грошові кошти, банк розраховує на повернення суми боргу, та ще й на отримання бонусу у вигляді відсотків.

Перш ніж видати кредит, банки, як правило, ретельно перевіряють документи позичальника, адже основне завдання – переконатися, що потенційний клієнт буде в змозі вносити щомісячні платежі.

Крім того, кредитор має бути впевнений у тому, що боржник нікуди не зникне, особливо це стосується іноземних гостей.

Кредитування іноземців в РосіїТимчасово перебувають в РФ іноземцям отримати кредит вкрай складно, якщо не сказати неможливо. Ця категорія клієнтів являє колосальний ризик для банків. Навіть якщо у громадянина повний порядок з фінансами, то гарантувати його присутність в РФ в конкретний момент часу, на жаль, не може ніхто.

З урахуванням вищесказаного кредит для іноземних громадян з РВП або ПНП – менш ризиковане підприємство. Логіка проста: якщо людина отримала РВП, а тим більше – ПНП, то, найімовірніше, він планує отримати громадянство РФ.

Йому немає сенсу ховатися від кредитора, оскільки це загрожує розглядами, судами, поганою кредитною історією. У кінцевому підсумку під загрозою може опинитися і сам вступ у громадянство. Тому тимчасово і постійно проживають в РФ іноземці викликають більше довіри,  проте банки дуже обережні в операціях з мігрантами.

В податковому законодавстві існує термін «контрольована заборгованість». У процесі пошуків і вивчення великої кількості інформації може зустрітися таке поняття, як контрольовані відсотки по позиках в іноземців, однак воно не має ніякого відношення до кредитування іноземних громадян. Сфера його застосування – кредитні відносини, коли іноземна організація надає позику російської.

Хто може отримати кредит

Законодавство РФ не містить жодних норм, які забороняють або обмежують кредитування іноземних громадян. Виходить, що з точки зору права позичальником може бути будь-яка людина незалежно від його громадянської належності. Але останнє слово в будь-якому випадку залишається за кредитором, який надає грошові кошти.

Громадяни з країн СНД

Історія розпорядилася так, що після розпаду СРСР Росії вдалося зберегти теплі стосунки практично з усіма союзними республіками. Спільне радянське минуле не могло не позначитися на майбутньому, і з часом утворилася Співдружність Незалежних Держав (далі – СНД), яке тільки зміцнило зв’язки між країнами.

Західний сусід – Білорусь – і історично, і економічно тісно пов’язаний з Росією. Між державами укладено чимало угод, мета яких – максимально взаємовигідне співробітництво. Велику увагу приділено соціальної та фінансової сфер, у тому числі страхування і кредитування. ».

В Росію прибуває велика кількість жителів Узбекистану. Основна маса мігрантів прагне отримати освіту або знайти роботу, багато згодом вступають у російське громадянство. Якою б не була кінцева мета приїзду, ніхто не застрахований від нестачі грошових коштів. У будь-який момент може виникнути необхідність звернутися в банк.Кредит для іноземців в РФ

Громадяни Таджикистану теж проявляють великий інтерес до РФ. Як правило, основна причина міграції пов’язана з працевлаштуванням. Вже давно не секрет, що таджики беруться практично за будь-яку роботу, отримуючи при цьому досить скромну плату. Оформлення кредиту – цілком прийнятний варіант поправити своє фінансове становище. Правда, це не такий легкий процес, як хотілося б. Однак його можна істотно спростити, якщо звернутися до компанії, які надають допомогу в отриманні кредиту для громадян Таджикистану.

Киргизія – ще один російський партнер на пострадянському просторі. Потік мігрантів з цієї країни теж залишається стабільно високою і навряд чи буде знижуватися. Цілі у людей все ті ж: освіта, робота, громадянство. Найчастіше мігрантів приймають на посади з невисокою заробітною платою, яка не може покрити навіть необхідних витрат. Кожен викручується як може: хтось повертається додому, а хтось вступає в бій з фінансовими проблемами. Якщо обраний другий шлях, то кредит або мікропозика для громадян Киргизстану (Киргизії) стає цілком логічним рішенням.

Росія прагне до взаєморозуміння у світі взагалі й на теренах колишнього СРСР зокрема. Однак протягом останніх років дружба з нашим колись вірним соратником – Україною – буквально тріщить по швах. Незважаючи на те, що це питання політики та дипломатії, обстановка, що склалася так чи інакше стосується населення обох країн. Нагальні проблеми та потреби людей нікуди не поділися: українці так само їздять у Росію, а росіяни – в Україну. Однак на тлі явного конфлікту все частіше виникають сумніви з приводу того, чи можна українцю взяти кредит у Росії.

Фінансове становище мігрантів, в тому числі й з України, практично завжди досить важко, цим і зумовлена популярність кредитів. Але коли спостерігаються розбіжності на державному рівні, мимоволі виникає питання, як це відобразиться на громадянах, які опинилися на «ворожої» території. В силу описаних обставин багато хто не знають, як громадянину України оформити кредит в РФ і яких каверз чекати.

Тут є сенс зробити кілька зауважень, щоб іноземні гості не витрачали нервові клітини даремно. По-перше, як показує практика, у Росії немає звички проєктувати зовнішньополітичні суперечки на громадян країни-опонента. А по-друге, банк цікавиться передусім платоспроможністю і надійністю позичальника, а не його національністю.

Іноземці, які отримали ПНП

Як вже говорилося вище, ця група іноземних громадян називається постійно проживають у Росії. Вони являють нехай не мінімальний, але вже точно менший ризик, ніж тимчасово перебувають. Це відбувається за рахунок того, що перші, на відміну від других, знаходяться в РФ вже досить довго та є власниками посвідки на проживання.

Що це за документ і як він виглядає, можна дізнатися тут: ПНП.

По суті власники ПНП – майже громадяни РФ, але це «майже» влаштовує далеко не всі банки, адже з їх точки зору, людина з російським паспортом куди надійніше, ніж іноземець з ПНП. Як би те ні було, у який постійно проживає в РФ іноземця все ж таки є шанси отримати кредит. Правда, з великою ймовірністю доведеться зібрати купу додаткових документів і змиритися з підвищеною відсотковою ставкою.

Де взяти кредит

Логічно припустити, що частота і суми виданих кредитів вище там, де жити дорожче. Мова йде в першу чергу про найбільших містах Російської Федерації – Москві та Санкт-Петербурзі. Власне кажучи, з Москвою все ясно: це головне місто країни, а життя в столиці апріорі не може бути дешевою.

Що можна сказати про північну столицю? Москва і Петербург завжди були наче два різних, але однаково привабливих світу. Відмінності помітні у всьому – від міської архітектури до звичок і поведінки жителів. Втім, економічна сфера не виняток, часто одні й ті ж операції та угоди реалізуються по-різному. Наприклад, може вийти так, що кредит громадянам Білорусі в Санкт-Петербурзі отримати легше і швидше, ніж у Москві.

Кредитування іноземців в РФ

Онлайн-кредитування

Розвиток технологій подарувало масу можливостей. Тепер багато чого можна зробити в режимі онлайн: оплачувати рахунки, покупки, замовляти квитки, спілкуватися в соціальних мережах. На хвилі повального захоплення інтернетом з’явився термін «онлайн-кредит». Але розберімося, про що йдеться і коректно таке вживання.

Процес видачі онлайн-кредиту виглядає так:

 • потенційний позичальник за допомогою інтернету направляє заявку в банк, прикріплюючи копії необхідних документів (як правило, це паспорт і ще один документ, який можна вибрати з запропонованого списку);
 • банк тим же способом відповідає на заявку;
 • у разі прийняття позитивного рішення клієнту пропонується з’явитися в будь-яке відділення банку й отримати кредит готівкою або кредитну карту. Деякі банки настільки клієнтоорієнтований, що готові доставити карту на будинок позичальнику.

Більшість банків серед основних умов вказує громадянство РФ. Побачивши таку вимогу, багато хто цікавиться, чи реально, наприклад, взяти онлайн-кредит у Росії громадянину Казахстану або будь-якої іншої країни. Відповідь такий: поки не надішлете заявку, не дізнаєтеся.

Банки не дарма запитують документи та розглядають їх. Вони можуть не тільки відмовити без пояснення причин, але і навпаки, піти назустріч позичальнику. Боятися не варто, іноземний громадянин може сміливо надіслати онлайн-заявку на кредит (бо це не заборонено) і чекати відповіді. За результатами розгляду стане ясно, що робити далі: радіти схваленого кредиту або шукати інший банк.

Які банки кредитують іноземних громадян

Пострадянський простір – звичайно ж, благодатний грунт для розвитку співпраці та взаємодії. І треба сказати, що держави часу дарма не втрачають: крім СНД, був утворений ще один альянс – Євразійський економічний союз. Спочатку Договір про Євразійський економічний союз від 29 травня 2014 року був підписаний трьома державами – Росією, Казахстаном і Білоруссю. Трохи пізніше до нього приєдналися Вірменія і Киргизія.

Сама наявність такої угоди говорить про особливі відносини між його учасниками, в тому числі й в питаннях видачі кредитів. А отже, цілком закономірним є питання, які російські банки дають кредит громадянам Вірменії, Білорусії, Казахстану і Киргизії на пільгових умовах. Але на жаль, для банків представники цих країн – такі ж іноземні громадяни, як і, скажімо, норвежці чи португальці, тому й умови видачі кредитів будуть аналогічними.

Давайте ненадовго повернемося до особливої темі – російсько-українським відносинам. Про принципову можливість видачі кредиту українцям ми вже згадали, тепер на черзі наступний момент – банки, які дають кредит громадянам України. Як і у випадку з представниками інших країн, такі особливі установи відсутні. Якщо банк надає кредити іноземним громадянам, то українці, природно, входять у число потенційних позичальників. Мабуть, поділ клієнтів на групи на кшталт «громадяни України» і «всі інші іноземці» було б безглуздим і навіть образливим.

Втім, ні російське законодавство, ні тим більше банківська сфера ніколи не робили спроб прив’язати іноземних позичальників до конкретних кредиторам. Банк, який проводить кредитні операції з мігрантами, – це універсальне установа, де можна взяти кредит громадянам Таджикистану, інших держав СНД, Європи, Азії, та й взагалі представникам будь-якої країни світу. Сам іноземний громадянин вправі самостійно вибрати, куди звернутися за кредитом.

І ось ми підійшли до найцікавішого: які ж банки готові кредитувати заморських гостей? Доступний, наприклад, кредит для іноземних громадян в Ощадбанку, який вважається самим стабільним учасником на ринку банківських послуг? Однозначно відповісти на поставлені питання, на жаль, не можна.

Так, банки надають інформацію про свої послуги в ЗМІ, інтернеті, модних нині соціальних мережах. І в більшості випадків обов’язковою вимогою для видачі кредиту є наявність громадянства РФ. На ділі ж може виявитися так, що банк розглядає можливість надання позикових коштів іноземцям. Тому в даному випадку доведеться проводити розвідку боєм: дзвонити/писати / йти безпосередньо в банк або ж розсилати онлайн-заявки та чекати відповідей.

Кредитування іноземних громадян у РФ

Документи

Варто відзначити, що кредитор самостійно розробляє перелік документів, які потрібно зібрати.

Основний список виглядає так:

 • паспорт або документ, що замінює його (обов’язкова вимога: документ повинен бути перекладений на українську мову та нотаріально завірений);
 • свідоцтво про укладення шлюбу;
 • РВП або ПНП;
 • міграційна карта або віза;
 • копія трудової книжки (повинна бути завірена печаткою та підписом роботодавця);
 • копія трудового договору;
 • документ, що підтверджує дохід (це може бути як стандартна довідка 2-ПДФО, так і довідка, складена за формою банку);
 • ІПН;
 • СНІЛС;
 • документи, що дають право на працевлаштування в РФ, – патент або дозвіл на роботу.

Важливо: якщо росіянин, який звертається за кредитом, полягає в законному шлюбі, частіше за все банки вимагають нотаріально оформлена згода чоловіка/дружини потенційного позичальника. Найімовірніше, ті ж правила будуть діяти, якщо потрібно отримати кредит родині де чоловік іноземець.

Якщо є доходи в іншій країні

Якщо іноземний громадянин отримує будь-який дохід в іншій країні, потрібно надати підтверджуючі документи. Швидше за все, довідки, витягу та подібні папери будуть складені мовою країни, яка їх видала. Такий вид, звичайно ж, не влаштує банк, тому іноземному громадянину доведеться зробити переклад документів на українську мову і засвідчити його нотаріально.

Якими бувають кредити

Банки не втомлюються розробляти все нові й нові продукти з урахуванням інтересів конкретних груп населення. Так, відносно недавно з’явилися кредитні пропозиції для молоді, пенсіонерів, військових і так далі. У цій частині статті ми розглянемо найбільш популярні види кредитів.

Споживчий кредит

Оформляти кредит чи ні?У цього кредиту існують інші назви: кредит на будь-які цілі, на нагальні потреби, кредит готівкою. Втім, фантазія банківських маркетологів безмежна, не виключено, що скоро з’являться і нові варіації. Однак суті це не змінює.

Такий кредит дійсно надається практично на будь-які цілі. Отримавши гроші в касі банку, позичальник може розпорядитися ними на свій розсуд: наприклад, відремонтувати квартиру, зробити дорогу покупку або відправитися подорожувати. Банку абсолютно все одно, на що будуть витрачені гроші, головне, щоб позичальник вчасно вносив щомісячні платежі та гасити заборгованість.

Незважаючи на те, що споживчий кредит для іноземних громадян так само актуальне (а іноді – життєво необхідний), як для росіян, не кожен банк готовий піти назустріч. Швидше за все, кредитор запропонує знайти поручителя-громадянина РФ або надати якесь забезпечення. Якщо ні того, ні іншого не знайдеться, з великою часткою ймовірності в кредиті буде відмовлено.

Є й альтернативний варіант: потенційному позичальнику запропонують таку процентну ставку, що він добровільно відмовиться від укладення договору. Не варто забувати й про те, що кредитор не зобов’язаний вести діалог з клієнтом, він може відхилити заявку на кредит без пояснення причин.

Оформлення кредитної карти

Отримання кредитної картки – альтернатива кредиту готівкою. У даному випадку гроші не видаються позичальнику в касі, банк перераховує позику на карту. Сума, зазначена в договорі, називається кредитним лімітом.

Людина може користуватися кредиткою, сплачуючи за покупки та послуги, але на визначену договором дату на карті повинна бути сума, що відповідає кредитним лімітом. Іншими словами, позичальник зобов’язаний вчасно заповнити витрати, вироблені за допомогою кредитної карти. Загальна тенденція оформлення така ж, як і у класичних кредитів: банки хоч і рідко, але випускають кредитні карти для іноземців з ПНП, в той час як для тимчасово перебувають в РФ іноземців таке кредитування недоступно.

Автокредит

Це кредит, який видається на покупку автомобіля, при цьому банк ставить жорсткі умови:

 • наявність страхового поліса КАСКО (на випадок збитку або угону);
 • автомобіль знаходиться в заставі в банку до моменту погашення заборгованості.

У більшості випадків такі кредити оформляються в автосалонах і позичальник не бачить «живих» грошей: кошти переказуються з рахунку банку на рахунок продавця-автосалону.

Мікропозики

Кредит для іноземних громадян у Росії

Ще один різновид кредиту – так звана мікропозика, вона ж швидкопозика, він же мікрокредит. До його відмінних рис можна віднести:

 • швидке прийняття рішення;
 • для оформлення потрібно мінімальну кількість документів;
 • невеликі суми;
 • на жаль, високі відсотки.

Мікрпозики – рятувальне коло для тих, кому терміново потрібні гроші та немає часу чекати відповідь банку. Втім, якщо банк вже розглянув заявку і відмовив, людина може спробувати щастя в мікрофінансової організації. З одного боку, це шанс отримати кредит готівкою тут і зараз, разом з тим така можливість – досить дороге задоволення, оскільки часто доводиться платити грабіжницькі відсотки за користування грошима.

Отримання кредиту в ломбарді під заставу майна

Ломбарди теж можуть надавати грошові кошти у тимчасове користування під відсотки. При цьому гроші видаються тільки за умови застави будь-якого майна.

Договір позики оформляється у вигляді заставного квитка, де обов’язково вказується:

 • персональні дані позичальника (ПІБ, дата народження, відомості про громадянство та документ, що посвідчує особу, адреса реєстрації);
 • найменування майна, що передається в заставу;
 • процентна ставка;
 • термін позики (не може перевищувати одного року).

Як і у випадку з банками, закон не забороняє укладати угоди з іноземними громадянами. Надавати позики іноземцям чи ні – питання, яке кожен ломбард вирішує самостійно. Крім того, якщо заморський гість раптово зникне, не виплативши борг і відсотки, ломбард може реалізувати заставлене майно.

Іпотечний кредит

Суть такого кредиту полягає в наступному: банк надає грошові кошти на купівлю нерухомості, яка залишається в заставі до тих пір, поки позичальник не виплатить борг. В економіці це називається забезпеченням кредиту. Іншими словами, поки громадянин перебуває в статусі позичальника, будь-яка угода з нерухомістю можлива тільки за згодою банку.

Класична іпотека передбачає, що віддається в заставу придбаний об’єкт. Однак у багатьох випадках люди воліють залишати в якості забезпечення іншу нерухомість, що знаходиться у їх власності. У випадку з іноземцями більш ймовірний перший варіант, адже найчастіше вони зв’язуються з іпотечним кредитом через відсутність житла. Таке кредитування іноземців, відносно безпечно для банків, оскільки в разі непередбачених обставин вони можуть продати закладену нерухомість і закрити заборгованість.

Кредит для іноземця в РФ: як отримати

Якщо провести опитування щодо ставлення людей до кредитів, думки розділяться. Хтось спокійно ставиться до цього явища, хто визнає його єдино можливим рішенням в екстрених ситуаціях, а хтось віддає перевагу ніяк не стикатися з ним. Проте люди беруть, брали й будуть брати кредити.

Оскільки мова йде про іноземних громадян, поговорімо про те, як іноземцю отримати кредит у Росії. Загальна процедура складається з декількох етапів і практично не відрізняється від тієї, яка діє для росіян.

Кредити і відсотки

Коротко алгоритм дій такий:

 • подача заявки;
 • підготовка документів (у разі схвалення);
 • передача документів в банк для перевірки;
 • укладення договору і видача кредиту.

Звичайно, це досить укрупнена схема процесу, на кожному етапі можуть бути свої особливості та застереження.

Повна інформація і покрокове керівництво представлені в матеріалі про те, як іноземцю взяти кредит в РФ.

Висновок

Іноземцям досить складно отримати кредит у Росії. Для банків позичальник-іноземець – це свідомо високий ризик. Якщо чоловік виїде додому або просто зникне з поля зору, банку буде практично неможливо повернути гроші. Однак якщо іноземний громадянин працює в Росії, отримує офіційну заробітну плату і має реєстрацію на території РФ, у нього є всі шанси отримати позикові кошти.

На жаль, єдиний перелік банків, які працюють з іноземцями, відсутня. Більш того, якщо вірити сайтах кредитних організацій, більшість розглядає як потенційних позичальників виключно громадян РФ. Однак потрібно робити знижку на те, що інформація в інтернеті не завжди відповідає дійсності, тому найкращий вихід – це особисте спілкування з представниками банків або розсилання заявок на кредит у кілька установ.

Не громадянин РФ. Як Отримати іпотеку: Відео