Меню Закрити

Посвідка на проживання в Росії (ВНЖ) – що це таке


У цій публікації ми розповімо, що таке вид на проживання в Росії. Відразу варто зазначити: якщо у вас, крім бажання проживати на території РФ, є вагомі підстави для ВНП (ВНЖ), процедура його отримання не так вже складна у 2020 році.

Вид на проживання в Росії

Що це таке

ВНП — це документ, який підтверджує, що іноземець або людина, що не має будь-якого громадянства, має право перебувати в країні певний період, перетинати її кордон в обох напрямках без обмежень, працювати за наймом, не оформлюючи дозвіл або патент, або вести бізнес в якості індивідуального підприємця, голосувати на муніципальних виборах та ін.

Вид на проживання в РФ іноземного громадянина позбавить від багатьох проблем. Тому іноземці, які бажають залишатися в країні надовго, зацікавлені в його оформленні.

Вид на проживання в РФ

У більшості держав передбачені два ступені легалізації проживання. Перша — тимчасовий вид на проживання. Після отримання даного статусу та проживання на території країни протягом певного часу з’являється можливість оформити вже постійний вид на проживання.

У Росії для більшості іноземців передбачена подібна двоступенева процедура легалізації. Але перша її ступінь називається дозволом на тимчасове проживання (РВП), а друга — власне видом на проживання.

Закон про отримання посвідки на проживання в Росії 2020 році якихось принципових змін не зазнав.

Для чого потрібен ВНП

Потреба в даному статус визначається тим, що дає в Росії вид на проживання.

Серед переваг можна виділити наступні:

 • право протягом п’яти років перебувати в Росії безвиїзно або ж виїжджати з неї й повертатися скільки завгодно разів;
 • жити в будь-якому регіоні РФ, а не тільки в тому, в якій документ був оформлений;
 • оформити поліс ОМС навіть при відсутності роботи.

І це ще не повний перелік переваг, які дає вид на проживання в РФ. Права та обов’язки власника цього документа визначаються чинним законодавством країни.

Важливо відзначити, що легально проживає в РФ іноземцю вид на проживання замінює паспорт. Але у деяких випадках може знадобитися закордонний паспорт і його переклад, засвідчений російським нотаріусом або працівником консульства РФ за кордоном.

Не менш важливим є питання, чи дає вид на проживання в Росії право на роботу. Відповідь тут однозначно позитивний.

При наявності ВНП ніякі додаткові паперу при працевлаштуванні не потрібні.

Більш того, на відміну від дозволу на тимчасове проживання, ВНП не обмежує можливість працевлаштуватися лише тим регіоном, де був виданий. Обмеження стосуються лише посад, на які іноземцям за законом дорога закрита незалежно від їх статусу в РФ.

Читайте також:  Перетин російського кордону

Як виглядає

Знати, як виглядає вид на проживання, потрібно не тільки іноземцям, бажаючим її отримати, але й особам, яким цей документ можуть пред’явити. Адже для свого володаря вид на тимчасове проживання є документом, що засвідчує особу на території країни.

Оформити ВНП

Ось основні відомості, які містить вид на проживання:

 • серія та номер (за ним можна перевірити його справжність);
 • прізвище, ім’я та – за наявності – по батькові власника;
 • дата народження;
 • дата та місце видачі документа;
 • відомості про реєстрацію за місцем проживання та ін.

Загалом, той же набір даних, що і в паспорті.

Зовні документ схожий на російський внутрішній паспорт, але відрізняється кольором обкладинки: у ВНП іноземця вона синього кольору, в осіб без громадянства — зелена.

Чим ВНП відрізняється від громадянства

Незважаючи на те, що вид на проживання дає своєму власникові досить багато переваг, прав у нього все ж менше, ніж у громадянина РФ. Так, іноземець має право голосувати на муніципальних виборах за місцем реєстрації, але зайняти виборну посаду в органі влади не може.

Можливості працевлаштування володаря ВНП також обмежені. Йому закрита дорога, приміром, на посади в державні та муніципальні органи влади, силові структури (за винятком служби в армії за контрактом), на будь-яку позицію, що передбачає доступ до відомостей, які законом віднесені до державної таємниці.

Бути членом екіпажу судна, що виходить у плавання під російським прапором, виступати у складі національної збірної й т. д. – все це недоступно власникові ВНП, при цьому громадянство — єдиний варіант правовідносин з державою, знімає ці обмеження.

Аналогічно йдуть справи й у тих, хто має вид на проживання особи без громадянства.

Процедура отримання ВПН

Для отримання виду на проживання потрібно звертатись у відділення Головного управління по питанням міграції (ГУПМ) МВС РФ. Але в більшості випадків спочатку необхідно прожити в Росії не менше року, отримавши дозвіл на тимчасове перебування (РВП). Важливо відзначити, що для деяких категорій заявників передбачені винятки.

Читайте також:  Особливості отримання посвідки на проживання в РФ для громадян України

У спрощеному порядку

Під спрощеним порядком видачі ВНП мається на увазі право подавати документи відразу по приїзді в країну, минаючи бар’єр у вигляді оформлення РВП.

Така можливість за законом передбачена для чотирьох категорій претендентів:

 1. Фахівці високого рівня кваліфікації разом зі своїми близькими.
 2. Носії російської мови з іноземним громадянством.
 3. Біженці та володарі тимчасового притулку після включення їх в Програму переселення співвітчизників.
 4. Переселенці з Республіки Білорусь, які мають її громадянство.

В іншому процедура отримання ВНП для цих громадян не відрізняється від загального порядку.

Читайте докладніше про те, як отримати посвідку на проживання в РФ.

Подача документів для отримання ВНЖ

По запису онлайн

Свого територіального підрозділу ГУПМ МВС можна записатися, скориставшись спеціальним сервісом на веб-сторінці цього відомства. В 2020 році є можливість подати документи й за допомогою порталу Держпослуг.

Необхідні документи

У пакет необхідних паперів входять:

 • заяву встановленої форми у двох примірниках;
 • паспорт або посвідчення особи без громадянства з завіреним у нотаріуса або в консульстві переказом;
 • підтвердження фінансової спроможності;
 • документи на житло, де планує реєструватися заявник;
 • підтвердження, що заявник не хворий на СНІД;
 • сертифікат про відсутність небезпечних хвороб;
 • сертифікат про складання іспиту з російської мови, історії та права;
 • чотири фото паспортного формату;
 • підтвердження оплати держмита.

Обов’язок іноземців та осіб без громадянства складати іспит з російської мови, історії та права для отримання необхідних для оформлення ВНП сертифікатів з’явилася з початку 2015 року. Зробити це можна на базі навчальних закладів, які мають право такий іспит приймати. Там же можна пройти курси підготовки.

Дізнайтеся детальніше про те, як проходить іспит з російської мови для ВНП.

Яке держмито за ВНП

Держмито за оформлення ВНП становить 3,5 тисячі рублів. Термін дії квитанції законом не обмежений, але її можуть не прийняти у разі зміни реквізитів або суми. Повернути різницю в разі переплати можна протягом трьох років з дати проведення платежу.

Рекомендуємо прочитати про розмір держмита за ВНП.

Як перевірити, чи готовий документ

Дізнатися, готовий чи вид на проживання, можна з допомогою сайту ГУПМ МВС РФ. Для цього там передбачений окремий сервіс. Для отримання необхідної інформації потрібно зайти на відповідну сторінку і заповнити відкриту форму.

Читайте також:  Перетин російського кордону

Ознайомтесь детальніше з тим, як перевірити готовність виду на проживання.

Про щорічне повідомлення за ВНП

Кожен рік володар ВНП зобов’язаний повідомляти свій підрозділ ГУПМ МВС, що як і раніше проживає на території РФ, як надовго виїжджав за кордон і куди саме, де працює і скільки заробляє. Також необхідно підтверджувати наявність інших законних джерел доходу.

Вивчіть більш детально процедуру щорічного повідомлення з ВНП.

Умови для отримання ВНЖ

Підстави для анулювання ВНП

При наявності будь-якого з підстав для анулювання дозволу на проживання можна його позбутися. Всі причини подані в ст. 9 Федерального закону від 25.07.2002 № 115-ФЗ (редакція від 03.07.2016). Якщо ви законослухняні, хвилюватися не про що. Однак важливо пам’ятати, що проводити за кордоном РФ власникові ВНП можна не більше шести місяців в році.

Чи можна відновити вид на проживання

Якщо вид на проживання втрачений або вкрадений, можна отримати його дублікат. Для цього потрібно спочатку повідомити про зникнення документа в поліцію та отримати там довідку про факт свого звернення. А з нею протягом 10 днів прийти в найближчий підрозділ ГУПМ МВС.

Що робити після отримання ВНП

Наступним кроком іноземця має стати проставлення на документі відмітки про реєстрацію місця проживання. Як вже було сказано, важливо не забувати щорічно повідомляти підрозділи ГУПМ МВС про незмінність свого статусу, наявності житла та джерел доходу.

Читайте детальніше про порядок дій після отримання ВНП.

Чи можна з ВНП взяти іпотеку

Видачу власникові ВНП іпотечного кредиту не може гарантувати жоден банк – відсутність російського громадянства розглядається кредитними організаціями як чинник підвищеного ризику. Однак це не означає, що шансів немає зовсім.

Кожна заявка на іпотеку розглядається індивідуально, і свою роль в отриманні схвалення банку на кредитування можуть зіграти такі фактори, як термін проживання потенційного позичальника в країні, розмір офіційного доходу, наявність зарплатної картки, накопичень на депозитах, позитивної кредитної історії, поруки російського громадянина і т. п.

Дізнайтеся більше про можливості купити житло в кредит і процедуру оформлення іпотеки з видом на проживання.

Як отримати посвідку на проживання в Росії: Відео


Статті по темі