Як відзначається Свято Трьох Королів в Польщі

Share

Свято Трьох Королів в Польщі у 2024 році – це важлива та головне улюблена подія всіх поляків. Основними героями дня стають Три королі, які прямують по місту в супроводі ряджених акторів. Беруть участь у цій події не тільки актори, але і самі городяни, вбираються і дорослі й діти, скрізь панує атмосфера радості та гармонії. Цей день – 6 січня – наповнений не тільки веселощами, але і глибоким змістом і релігійними традиціями. Польська влада кожен рік намагається подарувати городянам пишне свято і робить все можливе, щоб люди долучилися до біблійних звичаїв.

Свято Трьох КоролівСвято Трьох Королів

Історія свята

Свято Трьох Королів (Święto Trzech Króli) – це найдавніший християнський свято католицької церкви, який не менш важливий, ніж Великдень і Різдво. У церковній традиції в цей день свято називають Богоявленням.

Його історія бере витоки з Євангелія від Матвія, де описується подія, коли 3 волхви йшли за Вифлеємською зіркою, щоб поклонитися немовляті Ісусу і принести свої дари до ясел новонародженого Спасителя.

Досі залишається загадкою, чи були ці люди царями, волхвами чи мудрецями зі Сходу, до наших днів збереглися лише приблизні їх імена: — Каспар (Caspar), Мельхіор (Melchior) і Бальтазар (Balthazar).

У польській культурі вони відомі, як Три королі й з XII століття вони стали вважатися представниками Європи, Азії та Африки. Волхви піднесли три символічних дари в знак своєї поваги та заступництва майбутнього юдиного царя:

  • Каспар підніс у подарунок ладан, який є символом божества, гідності та священства.
  • Мельхіор обдарував Ісуса золотом, яке символізує царську владу і гідність.
  • Бальтазар подарував Спасителя смирну, яка стала символом жертви Христа в спокутування гріхів людства. Вона ж підтверджувала пророцтво і віщувала смерть Ісуса.

Хода Трьох Королів

Свято Трьох Королів в Польщі вважається найбільшим соціально-культурною подією, яка несе в собі не тільки веселощі, але символічне християнське послання. Але так було не завжди. Вперше святкова хода Трьох Королів вулицями Польщі відбулося у 2008 році, а у 2011 році, вперше за 50 років, 6 січня оголосили вихідним днем.

З того часу у Польщі в цей день закривають усі великі магазини, та й взагалі мало що працює, хіба що невеликі приватні магазинчики та автозаправні станції. Це зроблено для того, щоб кожен поляк міг взяти участь у святі, відвідати костел і долучився до давніх традицій.

Щорічно держава організовує масштабне, яскраве свято у всіх великих містах.

За деякими даними, традиції дотримуються в 308 польських містах, і захід виходить на рівень міжнародного масштабу. В цей день вулицями міст проходять святкові процесії з безліччю переодягнених у барвисті історичні костюми акторів, на чолі яких йдуть Три Короля.

Як правило, парад з біблійними персонажами рухається до інсталяції з головним героєм – Ісусом, і тут можна побачити відтворену сцену подій, описаних в Біблії. Крім цього в місті проходить безліч заходів і виставок, а по місту прогулюються місцеві жителі та туристи в тематичних костюмах і бутафорських коронах.

У Варшаві карнавал розпочинається традиційно опівдні на Замковій площі. Вулицями пройшла колона учасників у яскравих костюмах біблійних персонажів, ангелів, демонів, і, звичайно ж, Трьох Королів.

Невмирущі традиції

У Польщі багато хто традиції збереглися до наших днів. Поляки ретельно готуються до свята, відвідують храми, де святять воду, крейда, золото і ладан, а потім зберігають це як обереги дому від хвороб і напастей. У вечірній час по домівках ходять діти в костюмах і Вифлеємською зіркою і співають колядки, за це привітні господарі пригощають їх спеціально випеченими для цього подіями рогаликами – щедриками (пол. szczodrki).

Господині, що дотримують традиції, печуть пиріг, який ховають мигдальний горішок: той, кому він попадеться, знайде удачу на цілий рік і отримає титул мигдалевого короля.

На дверях будинків у цей день пишуть освяченою крейдою абревіатуру K+M+B або C+M+B, що означає Christus Mansionem Benedicat – перекладається з латини як «Христос благословляє цей будинок».

Як стати частиною традиції

Потрібно звернути увагу, що Свято Трьох Королів відзначається в багатьох європейських католицьких країнах, наприклад в Іспанії, Італії, Чехії, Німеччини. У кожній державі дотримуються свої традиції та звичаї, але всіх об’єднує одна блага ціль – зберегти пам’ять про біблійні події та зміцнити віру народу.

Поляки дуже відповідально ставляться до цієї події й дотримуються безліч цікавих і веселих традицій. Святкова хода, яскраві костюми, спів, колядки та традиційна випічка роблять цей день по-справжньому урочистим.

Саме тому, щоб відчути справжній місцевий колорит і долучитися до багатовікових традицій, необхідно відвідати Польщу 6 січня, у день свята Богоявлення. Вважається, що саме цей день є завершенням циклу зимових свят у Польщі.