Меню Закрити

Росіяни в Німеччині: життя та адаптація


ФРН вже давно є цільовою країною для багатьох мріють перебратися в європейську частину континенту. На їхню думку, саме тут вони отримають комфортне життя і зможуть поліпшити свій добробут. З одного боку, велика частина тих, хто вже здійснив переїзд, досить непогано облаштувалися у цій державі. Водночас, мінусів у зміни місця проживання нітрохи не менше, ніж плюсів. Щоб еміграційний процес пройшов більш успішно і безболісно, необхідно знати, як живуть росіяни в Німеччині.

Життя росіян в Німеччині

Діаспора і спільноти російськомовного населення

Російськомовні мігранти є найчисленнішою прошарком населення на території німецької держави і Євросоюзу в цілому. За даними різних досліджень, загальна їх кількість сягає 4 мільйонів осіб. Більшість з них репатріанти (етнічні німці).

Однак слід зазначити, що російськими тут вважають всіх, хто розмовляє російською мовою, незалежно від походження та національності. Саме з цієї причини для німця російською буде і росіянин і білорус, і татарин, і єврей, і чеченець.

Для вихідців з країн СНД російська мова залишається основним для спілкування зі своїми співвітчизниками. А от діти та внуки емігрантів – це члени суспільства, відмінно володіють німецькою мовою, з менталітетом корінного жителя.

Розселення росіян на території Німеччини має широку географію. Багато «своїх» ви знайдете у великих містах: Дюссельдорфі, Штутгарті, Берліні, Гамбурзі, Дрездені, де є цілі російські квартали.

А ось у Леверкузені (поблизу Кельна) російська спільнота не так велике. Невелика громада російськомовних переселенців є і в Оснабрюці. Це третій за величиною населений пункт Нижній Саксонії, який розташований на перетині важливих залізничних ліній, що ведуть у великі міста. Оснабрюк відомий тим, що має в Росії два міста-побратима – Твер та Ульяновська.

Компактної областю проживання росіян вважається і федеральна земля Баден-Вюртемберг. Тут для наших співвітчизників працюють лікарні, соціальні організації, магазини.

Основна роль у збереженні автентичності належать різним установам, серед яких провідними є:

 • освітні та культурні центри,
 • школи,
 • курси для емігрантів,
 • бібліотеки,
 • товариства по інтересах і студентські клуби.

Всі ці організації, як і сама громада, прагнуть внести свій внесок в адаптацію новоприбулих. Кількість небайдужих емігрантів, об’єднуються в різні структури, з кожним роком неухильно зростає. Тільки в німецькій столиці налічується близько десятка таких об’єднань:

 • Російський театр,
 • Об’єднання P. A. N. D. A,
 • кіностудія Rusfilm,
 • Будинок культури, науки,
 • Гільдія письменників.

30-річний ювілей відзначив «Російський будинок», місцем розташування якого став Берлін. Протягом усього цього часу він є центром, що об’єднує не тільки росіян мігрантів в Німеччині, але й німців, що бажають допомогти та внести свою лепту в налагодження стосунків між двома народами. Сьогодні ключовим завданням цієї організації є сприяння науковому і діловому співробітництву.

Деякі громади, наприклад, Франкфурта і Ганновера, надають, в тому числі й матеріальну підтримку своїм співвітчизникам.

Як відбувається процес адаптації

Усіх прибулих в Німеччину можна поділити на дві категорії: тих, хто вважає, що життя тут повне радощів і земних благ, і тих, хто особливих ілюзій не має. До перших зазвичай належать туристи, яким подобається в буквальному сенсі все, починаючи від їжі та закінчуючи місцевими красотами. Як правило, вони забувають про те, що здійснювати прогулянки по країні та жити в ній – речі кардинально протилежні.

Читайте також:  Національна кухня Німеччини

Як відбувається процес адаптації

Кожен переселенець переживає зміну місця проживання по-своєму.

Як правило, особливості адаптації пов’язані з метою міграції: створенням власного бізнесу, вступом у шлюб, одержанням освіти або пошуком роботи.

Зазвичай простіше тим, хто не надто обтяжений фінансовими питаннями. Ті ж, хто приїжджає в Німеччину з невеликою сумою грошей, змушені задовольнятися недорогим житлом у не надто фешенебельних районах та обмеженим набором продуктів.

Перше, що цікавить таких переселенців, це місця, де можна знайти російськомовних співвітчизників. Багато вважають, що процес адаптації буде проходити легше і швидше. Але практика показує, що чим менше ви будете стикатися з усім, що має хоча б віддалене відношення до батьківщини (наприклад, читати російські газети, дивитися російські фільми), тим швидше ви зможете вивчити мову і вникнути в особливості життя пересічних німців. До речі, мовний бар’єр – це ключова проблема, з якою доводиться стикатися мігрантам.

Жінки, які виходять заміж за німців, стикаються з іншою складністю – несхожістю менталітетів жителів Росії та Німеччини. Різниця спостерігається у звичках, раціоні, відношенні до роботи, побуті, грошам та іншим важливим речам, з яких складається повсякденне життя.

У скруті виявляються і ті, хто вирішив переїхати з міста в село або навпаки. Скажімо, ті, хто живе в Баден-Бадені та в Ульмі, можуть розповісти про абсолютно різних реаліях.

Відносини з місцевим населенням

Дуже важливим фактором успішної адаптації є можливість якомога швидше знайти спільну мову з місцевими жителями. Однак налагодити такий контакт і прийняти або хоча б змиритися з новим середовищем проживання буває дуже складно. Як саме ставляться до росіян у ФРН, однозначно відповісти важко: серед німців можна зустріти цілком адекватних і чуйних громадян, а можна наткнутися на націоналістів, які терпіти не можуть чужих.

Ступінь прийняття або неприйняття залежить, швидше за все, від того, як саме російська людина опинився на німецькій території. Етнічні німці, які перебралися на свою споконвічну батьківщину за програмою переселення, на життя не скаржаться. Селяться вони організовано, ближче до тих місць, де зосереджені поселення таких самих мігрантів, як і вони.

Трохи складніша ситуація з інтернаціональними шлюбами. Німецькі чоловіки ставляться до російських жінок з великою симпатією, а ось німкені таке положення справ не вітають. Тому нерідко можна почути розповіді про несправедливе ставлення до дітей, народженим в таких шлюбах, в школах і дитячих садах.

І все ж сказати, що росіян тут не люблять, не можна. Багато залежить від людей, яких мігрантові пощастить зустріти на своєму шляху.

Читайте також:  Берлінале: нагороди, історія, особливості фестивалю

Де живуть росіяни та де вони працюють

Вибір місця проживання зазвичай залежить від того, наскільки швидко мігранти мають намір інтегруватися в місцевий соціум. Ті, хто хоче прискорити цей процес, віддають перевагу містам, в яких відсоток проживання росіян дуже малий.

Мігранти, які мають затребуваною професією, вибирають міста побільше – Мюнхен, Лейпциг, Берлін. Це дає можливість знайти добре оплачувану роботу.

Ті ж, хто розраховувати на вигідне працевлаштування не може, відправляються на периферію – тут є шанс знайти недороге житло, так і витрати на життя не будуть настільки великі. Перший час доведеться орендувати житлове приміщення, а це у ФРН задоволення не з дешевих.

Російські поселення можна знайти практично в будь-якій частині Німеччини: Нюрнберзі, Потсдамі, Кельні. Однак вирішувати, куди саме треба їхати, краще виходячи з того, де вищі шанси знайти роботу. Якщо професія дозволяє, можна влаштуватися за фахом. Для цього потрібно вивчити німецьку мову і довести, що у вас є досвід роботи за спеціальністю.

Простіше вирішити питання працевлаштування тих, хто має намір відкрити власний бізнес. Останнім часом Німеччина користується все більшою привабливістю в бізнес-колах. Заповзятливі люди, для яких рідною є російська мова, прагнуть заснувати тут компанії, відкрити філії.

Сьогодні в країні досить багато організацій з російським корінням у сфері культури, науки, торгівлі або послуг. До пріоритетних сфер для відкриття бізнесу належать:

 • туризм;
 • ресторанний і готельний бізнес.

Мігранти, які не бояться роботи, готові братися за будь-які вакансії, починаючи від сільського господарства і закінчуючи сферою обслуговування. Російські жінки часто влаштовуються в сім’ї в якості няні або домробітниці.

Духовна та культурна життя російськомовного населення

Якщо порівняти Німеччину, наприклад, з Францією, то культурне життя німців не така різноманітна, як у французів. Німці досить рідко ходять в оперу або театр, вважаючи за краще проводити час з друзями де-небудь в боулінгу або пабі. Крім того, німці дуже люблять влаштовувати всілякі фестивалі та займатися спортом.

І все ж виключати театр з життя німецьких громадян не варто. Приміром, росіяни, які живуть у ФРН, віддають перевагу Оперного театру в Гамбурзі, Державному театру в Бадені, Національному в Мюнхені та театру Шиллера, пам’ятаючи про те, що саме німецький театр в чому вплинув на становлення російської.

Німецька нація досить релігійна, але це більшою мірою стосується жителів Західної Німеччини.

На сьогодні в країні налічується трохи понад сорок церков. Проте православний храм можна знайти далеко не в кожному місті, тому російським мігрантам доводиться їздити на службу в інші населені пункти.

Але це не можна вважати проблемою, оскільки різноманітність громадського транспорту, включаючи залізничний, дозволяє без особливих зусиль вирішувати її.

Відомими православними храмами є:

 • церква Святого Архангела Михаїла, розташована в Геттінгені;
 • церква Святого Іоанна Кронштадтського в Гамбурзі;
 • церква Святого Серафима Саровського в Клоппенбурзі;
 • церква Святого пророка Іллі в Штутгарті.
Читайте також:  Видовищний фестиваль світового мистецтва в Берліні

Життя російських пенсіонерів у Німеччині

Життя російських пенсіонерів

На думку німців, найспокійнішими представниками російськомовного населення на території їх держави є студенти та пенсіонери. Перші мають можливість будувати майбутнє на свій розсуд, а другим не потрібно турбуватися про пошук роботи та отримання доходу.

Загальна кількість наших співвітчизників, які вийшли на законний відпочинок, становить в країні приблизно 2,5 мільйона чоловік. Стаж, який вони напрацювали у себе на батьківщині, зараховується їм і в Німеччині. А ось коефіцієнт при розрахунку виплат застосовується інший, дещо відрізняється від того, який передбачений для корінного населення.

У певному сенсі такий підхід прирівнює пенсію до соціальної допомоги. Її розмір досягає 370 євро. Вижити на ці гроші дуже складно, якщо врахувати, що вартість життя в ФРН набагато вище, ніж у рідній країні.

Для прикладу наведемо таблицю:

Параметр ФРН
Податки 14-45 % (прогресуюча шкала)
Оплата комунальних послуг 170-230 євро
Середня оплата праці 300 євро

Водночас, німецькі пенсіонери отримують близько тисячі євро на місяць.

Разом з пенсійними виплатами держава надає кошти для оплати житла – за умови, що воно має певний метраж (не більше 45 квадратних метрів). Таке житло тут називають соціальним.

Не платять пенсіонери за опалення і за медичну страховку – це теж оплачує держава. А от витрати на електроенергію і послуги телефонного зв’язку літні люди покривають самостійно. Простіше доводиться тим, хто має дохід від здачі житла в оренду у себе на батьківщині.

Підсумки

Добре чи погано живеться мігрантам у Німеччині, кожен повинен вирішити для себе сам. Найімовірніше, думки розділяться і єдину оцінку дати складно. Наведемо основні переваги та недоліки переїзду в ФРН.

Плюси Мінуси
Розвинуте культурне товариство Не надто готові йти на контакт громадяни, що проявляється в замкнутості та схильності до самотності
Високий рівень життя навіть для населення з середніми доходами Високі витрати на підтримання належного життєвого рівня
Громадський порядок і законослухняність Звичка німців завжди слідувати правилам, навіть не розбираючись в їх доцільності
Любов нації до природи й до своєї країни Педантичність, що переходить в занудство, надмірна самовпевненість жителів країни
Високий рівень обслуговування в усіх сферах життя держави Дорогі послуги
Можливість знайти підробіток або часткову зайнятість Складнощі з пошуком високооплачуваної роботи без знання німецької мови й без певної спеціальності
При наявності статусу резидента – рівні права з німцями
Витрати на продукти харчування не надто високі

Приймаючи рішення про зміну місця проживання на користь Німеччини, враховуйте насамперед можливість влаштуватися на роботу і забезпечити себе житлом. Важливим виявиться і те, наскільки легко вам буде змиритися з новим способом життя і впоратися з ностальгією за батьківщиною.

Життя емігранта в Німеччині: Відео


Статті по темі