Пам'ятки

Будинок Вісенс: прикраса Барселони зі східним колоритом

Share

Туристи, які цікавляться архітектурою зазвичай не оминають увагою Барселону, де жив і працював видатний професіонал Антоніо Гауді. Свої проекти він будував з впізнаваними рисами власного стилю, експериментував і виходив за межі класичних правил. Це дозволило Гауді стати самим модним архітектором свого часу. А починалося все з першого проекту, дорученого ще нікому невідомого молодому архітекторові. Будинок Вісенс в Барселоні дозволив Гауді розкритися і показати світу свій талант. Неперевершений архітектурний комплекс, перлина Каталонії, ось вже понад 130 років привертає погляди перехожих на вулиці Carrer de les Carolines.

Будинок Винсенса в БарселоніБудинок Винсенса в Барселоні

Історія будівництва

Цей будинок був побудований на замовлення місцевого промисловця Мануеля Вісенса. Підприємець займався виробництвом цегли, керамічної плитки та потребував приватної літньої резиденції для відпочинку. Примітно, що свій перший замовлення молодий Гауді отримав у 1878 році – відразу після захисту диплома архітектора. Тоді йому виповнився 31 рік. Проектування Casa Vicens зайняло у Гауді цілих два роки, будівництво почалося в 1883 році, а завершилося тільки в 1888 році.

Господар літньої резиденції прожив в ній близько десяти років, а після його смерті садибу купила сім’я Ховер (Jover).

У 1925 році нові власники звернулися до Гауді з проханням розширити будівлю, але в той час займався архітектор собору Саграда Фамілія (Спокутний храм Святого Сімейства).

Він попросив відреставрувати Будинок Вісенс свого друга, архітектора Жоана Баптиста Серра де Мартінеса.

У 2005 році Будинок Вісенс був включений в Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, проте знадобилося іще 10 років, щоб приватна резиденція стала доступна для туристів. Офіційне відкриття музею відбулося в жовтні 17 року.

Архітектура

Будинок Вісенса спроектований на основі правильного чотирикутника. Втім, деякі майданчики він цілеспрямовано виніс за його межі, наприклад, курильний салон і їдальню-атріум. А ще оснастив будівництво різьбленими балкончиками, цікавими виступами фасадів, маленькими вежами, еркерами. Гауді захоплено експериментував, і все це, разом з надзвичайно яскравою кольоровою гамою, дозволило архітектору створити ілюзію об’єму.

Головним будівельним матеріалом виступав камінь, але Гауді активно використовував цеглу і плитку, напевно, підкреслюючи таким чином сферу діяльності майбутнього власника будівлі.

Якщо придивитися, то на фасаді будинку стане помітний шаховий візерунок, створений за допомогою комбінації різних будівельних матеріалів. Окремої уваги варта і декоративні оформлення будинку. Тут зустрічаються зображення характерних для садів Барселони рослин. Ці та багато інших деталей (наприклад, башточки на дахах, що нагадують по зовнішньому вигляді купола мечетей) вказують на вплив арабо-іспанської стилю мудехар. Хоча основним напрямком для молодого архітектора став модерн.

Гауді навмисно вибрав стиль, який виділив майбутню резиденцію на тлі розташованих по сусідству еклектичних будівель.

Він відмовився від класичних кутів, архітектор рішуче зрізав їх, щоб приміщення не виглядало таким суворим. Розробляючи дизайн пресованих плиток, автор вирішив взяти на озброєння французьку календулу, що росте на території садиби.

Так Гауді поклав початок традиції використовувати природу в якості моделі для архітектурних ансамблів. Східна екзотика з першого погляду полонила елітарний клас Барселони, після завершення Будинку Вісенса у Гауді з’явилося безліч шанувальників.

Режим роботи та вартість квитка

Як відомо, до недавнього часу Будинок Вісенс залишався закритим для відвідування пам’яткою, про його реставрацію та перетворення в сучасний музей заговорили у 14 році, коли будинок викупив приватний банк з Андорри.

“МораБанк” вирішив зберегти культурну спадщину Барселони та незабаром зайнявся будівельними роботами.

Мета полягала в тому, щоб повернути будинку максимально оригінальний вигляд. Щоб ні в чому не помилитися, співробітники компанії консультувалися з багатьма істориками, звірялися з документальними джерелами.

І ось восени 17 року Будинок Вісенс вперше за 130 з гаком років відкрив свої двері відвідувачам. Тепер у 2024 році відвідування музею входить майже у всі оглядові екскурсії по іспанській Барселоні.

Передбачена одна комплексна екскурсія, вона включає:

  • розповідь про історію Будинку-музею,
  • архітектурний аналіз в контексті всієї творчості Гауді,
  • культурно-соціальні особливості “життя” музею.

Музей працює щодня з 10.00 до 20.00, екскурсії проходять майже щогодини, останній вхід до 19.00. На католицьке Різдво і в перший день Нового року будинок Вісенса закривається. Квиток для дорослих коштує 16 євро, неповнолітні, яким виповнилося 8 років, студенти та пенсіонери, платять 14 євро, до 7 років – вхід безкоштовний.

Щоб уникнути черг, купувати квитки можна онлайн.

Як дістатися

Будинок Вісенс знаходиться за адресою: Каррер-де-ліс-Каролинес (Carrer de les Carolines/Calle de las Carolinas), 18-24, Barselona, Spain. Найзручніше дістатися до архітектурного комплексу на метро – доїхати до станції Fontana по зеленій лінії L3 (зупинка знаходиться у 250 метрах від Вісенса) або до станції Lesseps (280 метрів).

Але можна доїхати до Каролінес і на автобусі № 22, 24, 27, 28, 31, 32, 87, 92 або скориставшись електричкою Gràcia (лінії L6, L7, S5, S55, S1, S2).

Інші творіння Гауді

Барселона – батьківщина архітектора Гауді, тому знайомитися з його творчістю слід їхати саме сюди. Будинок Вісенс став його першим творінням, зробив його популярним і затребуваним професіоналом. Якщо дотримуватися хронології, то наступним після Вісенса рекомендується оглядати Павільйон садиби Гуеля і, звичайно, Саграда Фамілія – собор, від якого у всіх буквально захоплює дух.

Деякі стверджують, що Спокутний храм Святого Сімейства став апогеєм творчості Гауді, але, якщо придивитися, то щось нове, унікальне та оригінальне архітектор привносив в кожен свій проект.

Парк Гуеля, Крипта Колонії Гуеля, Будинок Кальвет, Будинок-музей Гауді та багато інших. Жодна екскурсія, присвячена творчому шляху Гауді не обходиться без відвідування Casa Batlló.

Одна з останніх робіт Гауді – Casa Milà, нині використовується в якості житлового будинку. Але для туристів там облаштована квартира-музей, виставковий зал і мансарда.

Висновок

Іспанія – унікальна країна, вона відома насамперед своїми пляжами та першокласними курортами на узбережжі Середземного моря. Але ще це батьківщина унікального архітектора, який прикрасив своїми творіннями сучасні вулиці Барселони. Гауді не боявся експериментувати, він привніс в модерн багато нового і зумів оригінально поєднати європейські та східні мотиви.

Будинок Вісенс – рання робота Гауді, яка принесла йому популярність. Ось вже 130 років вона не залишає байдужими ні туристів, ні жителів Барселони.

Святий Антонію Гауді – геніальний архітектор: Відео