Невелика європейська держава на Балканах з романтичною назвою Монтенегро користується в останні роки особливою популярністю серед громадян України: хтось бажає приїхати сюди влітку і всією сім’єю відпочити на Адріатичному узбережжі, а когось більше цікавить у 2024 році робота в Чорногорії. Якщо з турпоїздкою ситуація гранично ясна і будь-який, охочий відвідати цю країну, вільно може отримати всю необхідну йому інформацію у туроператора, то питання про перспективи та можливості працевлаштування в Чорногорії потребує більш детального розгляду.
Ті, хто вирішив поїхати за кордон у пошуках роботи, вибираючи країну, зважують всі за і проти, порівнюють умови, вимоги роботодавців, величину оплати праці та багато іншого. Чорногорія в цьому відношенні поступається більшості європейських країн: не член ЄС, не входить в зону Шенгену, не відрізняється розвиненою економікою, і зарплати тут не дуже високі (за європейськими мірками).
Разом з тим працевлаштування в Чорногорії має ряд переваг, які роблять цю країну привабливою для українців і білорусів:
Серед плюсів можна також назвати комфортні кліматичні умови, понад 200 сонячних днів у році, тепле море.
Для тих українців, які побажають отримати тут постійну посвідку на проживання, — можливість у перспективі проживати в ЄС і зону Шенгену після приєднання Чорногорії до цих організацій. Нелегальне працевлаштування подібних бонусів не принесе.
Ринок праці в цій невеликій балканській країні має особливості, які слід враховувати. Рівень безробіття в країні — 18 %, один з найнижчих серед країн колишньої Югославії. Вакансії в Чорногорії можна знайти практично у всіх галузях протягом усього року.
Якщо говорити про постійну роботу, то серед найбільш затребуваних професій можна назвати такі спеціальності, як IT, медицина (доктора і техперсонал), банківська справа, юриспруденція, бухгалтерський облік, менеджмент та управління персоналом, переклад з іноземних мов (насамперед англійської, італійської, німецької), працівники гірничодобувної галузі.
Широкі можливості для українців відкриває сезонна робота в Чорногорії. Щорічно сюди приїжджає понад 2 млн іноземних туристів (при населенні країни в 630 тис. осіб). У минулому році доходи країни від туризму перевищили 1 млрд євро.
Відповідно, з початком туристичного сезону зростає попит на обслуговуючий персонал:
Багатьох українців приваблює робота в Херцег-Нові, Барі, Будві та в інших курортних містах.
У Чорногорії існує постійний попит на представників робітничих професій: сантехніків, електриків, слюсарів, різноробочих, кваліфікованих будівельників, водіїв, нянь, покоївок, доглядальниць, мийників яхт і машин.
Найпопулярнішими в українців містами в Чорногорії можна вважати Тіват і столицю країни – Подгоріцу. Це найбільший і сучасний місто в країні. Саме тут розташовані основні іноземні представництва, фірми та компанії, банки, державні установи, торгові центри. Тут легше знайти постійну роботу, навіть не володіючи чорногорським, але з обов’язковим знанням англійської мови.
Для українців, які збираються влаштуватися на постійну роботу, важливо знати, що роботодавець зобов’язаний отримати в місцевому бюро по працевлаштуванню дозвіл на оренду іноземного співробітника, а для цього необхідно наявність серйозного обґрунтування для залучення фахівця з-за кордону. Заявка з підтвердженням кваліфікації та досвіду претендента повинна бути розглянута протягом 30 днів.
У разі успіху офіційне працевлаштування передбачає укладання з роботодавцем трудового договору на тривалий або невизначений термін, згідно всім вимогам законодавства: з виплатою зарплати, щомісячними відрахуваннями в фонд соціального страхування.
При влаштуванні на сезонну роботу — від 1 до 8 місяців, роботодавець повинен одержати дозвіл на роботу іноземного працівника на певний термін. По його закінченні дозвіл, при необхідності, можна переоформити.
При укладанні тимчасового трудового договору слід враховувати деякі нюанси:
Робота в Чорногорії від прямих роботодавців стане доступнішим претендентам, які володіють сербською мовою.
Одна з вимог для отримання дозволу на роботу — наявність місця проживання. Тому при наймі на сезонну роботу фірми надають житло або компенсують працівнику вартість оренди.
Існує кілька варіантів самостійного пошуку. Так, підготовка до літнього турсезону починається в кінці зими. У цей час більшість магазинів, місцевих компаній, готелів починають підбирати персонал і вивішують оголошення про вакансії.
Тим, кого цікавить робота в Будві, Пржно та інших курортних містах, слід почати з місцевої преси. Допомога в пошуку може надати сарафанне радіо, україномовні жителі, іммігранти з України. Корисним у пошуку роботи будуть також чорногорські сайти:
Якщо є бажання працювати в українській компанії в Чорногорії, можна скористатися україномовними форумами в соцмережах.
Тим, хто погано володіє мовами або не знає, як знайти роботу в Чорногорії, слід звернутися за посередницькими послугами в одну з місцевих або міжнародних кадрових компаній.
Всі питання, пов’язані з міграцією та перебуванням іноземних громадян у Чорногорії, вирішуються відповідно до Закону “Про іноземців” від 14.02.2018. Так, стаття 33 закону визначає три типи підстав перебування на території Чорногорії:
Крім цих основних документів потрібні додаткові:
Іноземні громадяни можуть працювати в Чорногорії лише на підставі посвідки на проживання і дозволу на роботу. В країні існує три види таких дозволів:
Протягом 8 днів з моменту видачі дозволу на проживання та роботу слід укласти трудовий договір та зареєструвати його в Міністерстві праці.
Уряд Чорногорії щорічно (не пізніше 30 листопада) визначає квоту дозволів на працевлаштування іноземних працівників за професіями та видами діяльності, в тому числі на сезонні роботи.
У 2024 році запланована видача 20 450 дозволів на роботу для фахівців з-за кордону. З них 11 900 – для постійної роботи, 3 550 — для сезонної, 5 000 — резерв.
Квотні обмеження не поширюються на іноземців — близьких родичів громадян Чорногорії, викладачів внз, які викладають мовою етнічних меншин країни та отримали роботу в рамках міжнародних договорів, висококваліфікованих спортсменів або тренерів.
Деякі категорії іноземних громадян мають право на роботу до 90 днів у Чорногорії на підставі свідоцтва про реєстрацію праці: викладачі, художники, вчені, журналісти, артисти.
Перш ніж звернутися за робочою візою, іноземець повинен:
Терміни оформлення робочої візи — протягом місяця. Слід також знати, що власник тимчасового “боравка” повинен виплачувати щомісячний податок (150 євро).
Середня зарплата в Чорногорії, особливо в порівнянні з іншими європейськими країнами, невелика – 770 євро на місяць (брутто), після виплати податків — 450-500. Мінімальна зарплата — 193 євро.
Детальне знайомство із ситуацією показує, що більш високі заробітки — у великих містах і на узбережжі Адріатики, менші — у сільських внутрішніх районах. Так, наприклад робота в Подгориці буде оплачуватися у два-три рази вище, ніж у провінції.
Розмір оплати праці багато в чому залежить від професії та кваліфікації. Зарплати лікарів, IT-фахівців, менеджерів в середньому становлять 600-700 євро.
Кращі пропозиції можна зустріти у філіях німецьких, італійських і інших іноземних компаній, що діють у Чорногорії, — до 1000 євро.
У розпал туристичного сезону робота по обслуговуванню туристів, з урахуванням понаднормових і чайових, може приносити дохід від 1 500 до 3 000 євро в місяць. Невеликі доходи частково компенсуються більш низькими повсякденними витратами на житло й харчування.
Станом на 2024 рік ставка ПДВ становить 21 %. Процентна ставка податків на прибуток — 9 %.
Підприємці, які відкрили свою справу в неохоплених туризмом районах країни зі слабкою зайнятістю населення, користуються пільгами — звільнення на 3 роки від податків.
У Чорногорії практикується досить жорстке оподаткування фізичних осіб. Основна ставка прибуткового податку становить 9 %. Соціальні податки включають:
Оподаткування на прибуток в країні прогресивне:
Сума оподатковуваного прибутку (євро) | Процентна ставка |
---|---|
до 785 | 0 |
785-2 615 | 0.15 |
2 615-4 577 | 274 євро + 19 % |
понад 4 577 | 647 євро + 23 % |
Від податку звільнені: прибуток, отримана в якості спадщини, подарунків, виграшів у лотерею та інших азартних ігор, стипендії, пенсії.
Податки в Чорногорії включають також і виконання додаткових обов’язків, які встановлюються місцевими адміністраціями. Так, у столиці розмір додаткового податку становить 15 % від базової суми прибуткового податку, в інших муніципалітетах — до 13 %. Власники нерухомості повинні виплачувати від 0,1 до 1 % від кадастрової вартості житла.
З форм ведення бізнесу найбільшою популярністю серед іноземців користуються ТОВ (DOO), АТ (AD), філії іноземних компаній. Для відкриття ТОВ достатній статутний капітал в 1 євро, для АКЦІОНЕРНОГО товариства — 25 тисяч євро.
Процедура реєстрації компанії проходить в реєстраційній палаті Комерційного суду в Подгориці. Для цього необхідно підготувати статут на державну мову, який разом з актом про заснування фірми передається на реєстрацію.
Сама реєстрація, отримання ідентифікаційного номера та відкриття рахунку в банку займають до двох тижнів. Всі витрати, включаючи послуги адвоката, становлять від 500 до 600 євро.
Чорногорія, незважаючи на ряд мінусів, — не дуже великі зарплати, середній рівень життя, невисоке розвиток економіки, нестабільна політична ситуація, однак представляє певний інтерес для українців, що бажають відправитися на заробітки в Європу.
Робота в Чорногорії для українців завжди знайдеться: в будівництві, на транспорті, у всіх секторах туристичного бізнесу потрібні робочі руки. Працевлаштування в цій невеликій країні має і певні переваги — більш простий і швидкий механізм оформлення на роботу при мінімальних фінансових витратах.
Також знайдеться робота в Чорногорії для білорусів, українців та інших громадян СНД, які бажають отримати європейський досвід роботи, а згодом стати постійними резидентами в Європі.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy