Транспорт

Чеська залізниця: залізничне сполучення та напрямок потягів у Чехії

Share

Залізничний транспорт Чеської республіки щороку нарощує обороти пасажирських перевезень. Потяги в Чехії регулярно йдуть по різних маршрутах на далекі відстані, в тому числі за кордон, а квитки на всі напрямки можна без праці придбати в будь-якій касі. Завдяки цим та іншим перевагам “Чеська залізниця” — популярний і затребуваний вид транспорту і серед місцевих жителів, і туристів, які подорожують по Європі.

Чеська залізницяЧеська залізниця

Особливості залізничного транспорту Чехії

На відміну від автобусів, маршрути яких залежать від сезону і погодних умов, залізничний транспорт в Чехії забезпечує регулярні перевезення за розкладом в будь-яку точку на карті країни. При цьому ви можете вийти на проміжній станції, прогулятися і подивитися визначні пам’ятки, а потім їхати далі з тим же квитком, але вже в іншому потязі, наступного за тим же маршрутом. Гнучка система знижок дозволяє заощадити на квитках тим, хто подорожує групами чи сім’ями.

Залізницями володіє державний монополіст, група Ceske drahy – Чеська залізниця (CD).

Тривалість поїздки залежить від класу поїзда: завдяки новим технологіям, появи вагонів підвищеного комфорту і високих швидкостей, час у дорозі неухильно скорочується, особливо якщо ви прямуєте на поїздах “Суперсіті”, “Євросіті”, “Інтерсіті”.

Кожному пасажиру гарантується чистота і порядок в дорозі. У кожному вагоні електрички є туалети, паперові рушники, навіть на самих маленьких станціях розміщені електронні табло.

Як організовано залізничне сполучення в Празі

Як правило, туристи починають подорож з Праги, де розташовані головний вокзал (Hlavni nadrazi) і шість приміських станцій і вокзалів, які здійснюють перевезення у 27 напрямках. Тут задіяні поїзда різного рівня, в тому числі двоповерхові City Elefant 471.

Електрички в Празі ходять приблизно з 4 години ранку до 23 години вечора.

Потяги та вокзали столичного району утворюють систему Esko Praha — частина транспортної інфраструктури Праги, якою щодня користуються мільйони людей, що їдуть на роботу і додому, на відпочинок та екскурсії.

Що означають спеціальні терміни в залізничному транспорті Чехії

Часто туристи з СНД не розуміють ті або інші позначення, назви поїздів, абревіатури та позначки на квитках. Ознайомимося з найбільш поширеними термінами.

BahnTix. Це спосіб роздруківки квитків в спеціальному автоматі на станції за попереднім замовленням. Послуга вартістю 10 євро діє для поїздів, що йдуть з Німеччини по території Чехії. Після замовлення та попередньої оплати пасажир отримує по email свій номер і роздруковує квиток, який потрібно пред’явити провіднику у вагоні. Повернення квитків, одержаних таким способом, немає.

LEO Express. Зручний регіональний експрес економ-класу пов’язує Прагу з Остравою, Пардубіце, Оломоуцем, Богуміном. По суті, це комфортна для пасажирів комбінація європейського стандарту і доступних цін, що включає м’які крісла, столики, доступ до інтернету, безкоштовні напої. На поїзд потрібно бронювання місця заздалегідь.

Європейські потяги. У Чехії ходять знамениті ЄС (EuroCity) і ІС (InterCity), але представлені вони тільки на міжнародних маршрутах: у Відень, Берлін, Будапешт. У поїздах типу EC є вагони першого, другого класів, вагон-ресторан, додаткові зручності для інвалідів. IC – поїзд середньої цінової категорії. Квитки на європейські потяги можна придбати тільки на певні місця у вагоні.

Нічні поїзди. По території Чехії йде нічний поїзд з Берліна у Будапешт – EuroNight (EN). Оскільки він курсує вночі, його вагони обладнані спальними місцями. Офіційний сайт вокзалу Праги надає повну інформацію по його руху.

Так, відправлення з Праги відбувається близько півночі, а до 9 ранку ви приїжджаєте в Будапешт. У зворотному напрямку EN відходить від Празького вокзалу приблизно в 4 ранку, і до 9 ранку ви потрапите в столицю Німеччини. Цей же потяг довезе до проміжних станцій на маршруті – Братислави та Відня.

  • Пендоліно. Так чехи називають найшвидший поїзд Supercity (SC). Їх використовують у всіх європейських країнах. Швидкість складу – близько 230 км/год. У поїзді, в літаку, подається гаряче харчування, тут постійно доступний інтернет, є розетки для підзарядки телефонів. Пендоліно ходить через всю країну – зі сходу на захід, від Острави до міста Франтішкові-Лазне. На жаль, Supercity проходить далеко від знаменитого курорту Карлові Вари, тому скористатися ним відпочиваючі не зможуть.
  • Чеські поїзди. На далекі відстані ходять регіональний експрес EX (Express), а також швидкий поїзд R (Rychlik). Вони зупиняються на великих станціях, мають вагони першого і другого класів, вагони-ресторани.

Електрички діляться на швидкісні SP (Spesny vlak), які не роблять зупинок на невеликих станціях, та приміські поїзди Проѕ (Osobni vlak), що довезуть пасажирів до будь-якої маленької станції.

У яких вагонах їздять чехи та гості країни

У Чехії найбільш поширені вагони з сидячими місцями. З заходу на схід протяжність території держави всього 450 км.

Практично в будь-якому напрямку їхати по Чехії доведеться не більше шести годин.

І все ж офіційно у республіці є три типи вагонів: купейні, плацкартні, загальні (як в літаку). Плацкартні можна знайти тільки в нічному поїзді EuroNight. Купе бувають першого і другого класу, вони однакові надаються зручностей, проте у першому класі їдуть два пасажири, а в другому – по три. У кожному купейному відсіку є столик-трансформер, який швидко змінюється на умивальник.

Які квитки можна придбати на поїзд

Якщо ви берете квиток на поїзд місцевого сполучення, варто враховувати, що проїзні документи можуть бути двох видів: їзденка (jizdenka) і містенка (mistenka). Перший варіант дає право тільки на проїзд, ви входите за нього в вагон і сідайте на будь незайняте місце. А ось містенка передбачає, що певне місце ви резервуєте заздалегідь, і воно буде зазначено у квитку. Вартість такої послуги коштує до 100 крон (близько 4 євро).

Якщо ви сіли на вільне місце, а потім прийшов пасажир з квитком на нього, доведеться вставати, бо він має на нього право. Тому вигідніше брати квиток на сайті Чеської залізниці, оскільки так певне місце забронюють безкоштовно.

Перш ніж купувати квиток, варто ознайомитися з можливостями заощадити на проїзді.

Груповий квиток вихідного дня

При подорожі сім’єю (2 дорослих, 3 дітей) у вихідні дні зручно взяти особливий квиток на залізничний транспорт – Skupinová víkendová jízdenka. Він діє щосуботи, щонеділі та по державних святах. На один день квиток коштує 800 крон (трохи понад 30 євро), і з ним можна їздити всією сім’єю по всій країні. Сімейний квиток по одному регіону коштує до 250 крон (10 євро).

Груповий квиток

Якщо ви збираєтеся подорожувати групою друзів, при замовленні квитків онлайн вам автоматично запропонують знижку для групи з 2-5 чоловік. Вартість підраховується так: 100 % ціни за першого пасажира, 75 % – за другу, 50 % – за третього та інших.

Діти до 6 років їздять в поїздах безкоштовно, пасажирам від 7 до 12 років – знижка 50 %.

Приблизна вартість повного квитка: на маршруті Прага-Брно другий клас коштує 199 крон, перший – 455 крон (відповідно 8 та 17 євро); Прага – Карлові Вари — 153 крони обійдеться місце у другому класі, 423 крони – у першому (6 і 16 євро).

При покупці квитка туди й назад діє знижка 5 %. У касах приймають крони за євро на більшості станцій придбати квиток неможливо.

Як придбати електронний квиток на сайті CD

Купівля квитка онлайн – найбільш вигідний та зручний варіант придбання проїзних документів. Для цього необхідно зайти на сайт залізниці.

Якщо знаєте англійську, краще відразу натиснути праворуч угорі на кнопку зміну мови й користуватися сайтом англійською.

  1. У правій частині сторінки знаходиться форма для замовлення квитків: з якого міста (From) (to).
  2. Якщо натиснути на слово “station”, з’явиться підказка. Наприклад, замовимо квиток з Праги в Брно (Praha hl.n. – Brno hl.n.), де букви Hl.n. позначають головний вокзал міста – ця приписка автоматично виведеться в строчках.
  3. Далі виберемо дату відправлення: сьогодні (today), завтра (tomorrow), можна також натиснути на іконку календаря і вказати потрібну дату та приблизний час відправлення. Отже, ми поставили параметри пошуку на 10.30 ранку наступного дня.
  4. У сусідньому полі зазначено, що обраний за замовчуванням квиток на одного дорослого від 26 до 69 років. Якщо натиснути на стрілочку праворуч з’явиться форма для додавання інших пасажирів.
  5. Далі натискаємо внизу зелену кнопку “Search”. З’явиться сторінка, де виводяться всі потяги, які йдуть в Брно в слушний час. Є квиток вартістю 219 крон (8 євро) в 10.51 і 119 крон (4 євро) в 11.51.
  6. Після вибору поїзда можна натиснути зелену кнопку з вказаною ціною для отримання деталей: скільки коштує перший і другий клас.
  7. Внизу праворуч натискаємо “Continue”, і перед нами відкривається список додаткових послуг: бронювання місця, перевезення велосипеда, тварин та інше. Якщо в цьому немає потреби, ставимо галочку навпроти “No” та повторно натисніть на “Continue”.
  8. Потім необхідно заповнити відомості про пасажира. Вибираємо ID card і вписуємо номер закордонного паспорта, у графі “name”, “surname” – ім’я та прізвище по паспорту. В кінці потрібно натиснути кнопку “Place in your shopping cart” та перейти до оплати квитка банківською карткою.

Після успішної операції на електронну пошту відправляється квиток у форматі pdf, де вказано маршрут подорожі, час відправлення та прибуття, вартість. На роздрукованій версії не можна перегинати штрихкод.

Особливості користування залізницею в Чехії

Тих, хто тільки починає подорожувати по Чехії, часто цікавлять конкретні поради й підказки. Дамо кілька рекомендацій по користуванню чеською залізницею:

  • Міжнародний квиток дійсний тільки з закордонним паспортом, на який він придбаний, є іменним, передавати його іншим людям заборонено.
  • Квиток можна повернути або обміняти в касах залізниці хоча б за день до зазначеної дати поїздки.
  • Міжнародні квитки роздруковуються, внутрішні досить показати провідникам і контролерам в електронному варіанті.
  • У кожному вагоні є план-схема руху із зазначенням станцій.
  • Іноді пасажири не встигають купити квиток, тому що спізнюються. Дозволяється зайти у вагон і придбати проїзний документ у провідника (контролера), проте його вартість збільшиться на 40 крон (1,5 євро). До оплати приймають карту, готівку, крони, євро – той, що є при собі.
  • Якщо ви придбали їзденку (jizdenka) без місця, а сісти ніде – доведеться всю дорогу стояти.
  • Велосипед дозволено взяти з собою, але потрібно доплатити за нього до 100 крон (близько 4 євро).
  • Маленьких собак і кішок можна везти у перенесеннях безкоштовно, а от за великих псів необхідно заплатити від 15 до 50 крон (до 1,6 євро) і надіти на них намордник.

Висновок

Іноземці, зокрема вихідці з СНД, з задоволенням користуються в Чехії таким простим і недорогим транспортом, як залізиця. Потяги рухаються в різних напрямках практично цілодобово, а вагони зі зручностями зроблять подорож особливо комфортним.

До речі, майже всі провідники та працівники залізничних станцій якщо не говорять, то розуміють українську чи російську мову, тому проблем під час поїздок не виникне.

Залізниця в Чехії: Відео