Чеська мова займає у 2024 році шістдесят шосте місце у світі за поширеністю. ЇЇ вважають рідною дванадцять мільйонів людей, а сотні тисяч студентів вивчають цю мову як другу іноземну. Чеська входить до групи слов’янських мов — бесіди цією мовою стають зрозумілі туристові практично відразу після приїзду в країну. Всупереч загальній ясності, чеській мові властиві граматичні тонкощі, складнощі й винятки, які варто знати, щоб оволодіти нею досконало.
Більшість туристів перед поїздкою до Чехії цікавляться, якою мовою говорять громадяни цієї країни. З часів Середньовіччя і дотепер державною мовою Чехії офіційно вважається чеська.
Виділяють три періоду формування чеської мови: давньо-, старо – і новочеська.
Аж до початку X століття писемність у чеській мові відсутня. Вперше чеські слова і словосполучення починають зустрічатися в німецьких літературних творах і книгах на латиниці на початку XIII століття.
Повноцінні книги чеською мовою з’являються в першій половині XV століття, коли в Празі виходить у друк чеська граматика. У цей же період з’являється пропозиція внести до написання чеських слів іноземні діакритичні знаки, які передавали на письмі звуки, аналогів яких немає в латинському алфавіті. Це розпорядження прийняли, але тільки у XVI столітті вдалося назавжди витіснити діграфічні літеросполучення, що передають звук написанням букв.
Чеська писемність стала основою для словацької, яка сформувалася набагато пізніше. А також чеський алфавіт використовували для спроби латинізації деяких слов’янських мов: української, російської, німецької, білоруської.
Діалектів в офіційній мові виділяється чотири:
Латинське написання алфавіту використовується для письмової передачі особливостей всіх чотирьох діалектів чеського.
Також чеську мову поділяють на літературну, книжкову, розмовну і загальночеську. Більшість місцевих жителів використовують загальночеську мову. Основою літературної мови вважається розмовний средочеський говір, який відноситься до інтердіалектів центральної частини країни.
Виділяють та визначають правила цієї національної мови, які відрізняють її від інших представників слов’янської групи.
Всупереч схожій фонетиці української та чеської мов, деякі словосполучення чеською звучать для носіїв української мови неймовірно комічно. Наприклад, «акула» звучатиме як «жрапок», «театр» — «дивадло», «холостяк» — «немовля». Літак чехи назвуть «летадло», хурму — «каки», а огірок — «недопалка».
Розрізняють також помилкові друзі перекладача — слова, які при однаковому звучанні мають антонимічні значення. До них належить слово «čerstvý», яке чеською означає «свіжий», «ovoce», які переводяться як фрукти й «úžasný», передає сильне захоплення.
Чеська незвична словами з великою кількістю приголосних в одному слові або на стику слів. Наприклад, слово «čtvrthrst», що означає «чверть жмені», складається з десяти приголосних букв.
Одне з найбільш відомих «згодних» пропозицій на чеській — це «Strč prst skrz krk», яке перекладається як «сунь палець у горло». Це пропозиція включається у всі підручники, самовчителі як хрестоматійний приклад фонетичної жорсткості чеської мови. Це один з небагатьох мов світу, в якому використовуються такі звукосполучення.
Всупереч приналежності до однієї слов’янської мовної групи, українська та чеська значно розрізняються. Перед приїздом в цю країну рекомендується опанувати мінімальною кількістю побутових фраз. Це дозволить почувати себе комфортніше під час спілкування з чехами та отримати допомогу при необхідності.
Сприйняття і знання мови — різні поняття. Міжмовні омоніми, діалекти, наявність діакритичних знаків і особливості побудови речень заважають у вивченні чеської більшості студентів. Щоб вивчити чеську, необхідно абстрагуватися від граматичних правил, фонетики та синтаксису української мови.
Головне правило успішного вивчення — завжди знати і пам’ятати, що чеська мова складна і самостійна.
Якщо вивчати цю мову ви плануєте самостійно, почніть з прослуховування пісень і фільмів на чеській, потім приєднайте найпростіший самовчитель, по можливості спілкуйтеся з носіями чеської у спеціальних додатках.
Кращих результатів у вивченні чеської домагаються студенти, які відвідують спеціальні курси. Ці мовні школи приділяють більше уваги діалектам, які представляють самостійні одиниці чеської мови, навчають вимові. Тільки тут ви зможете досконало зрозуміти тонкощі граматики і швидше вивчити мову, оскільки розмовляти чеською доведеться постійно.
Чеська мова, є державною мовою Чехії, зустрічається також у чеських діаспорах на території сусідніх країн. Ця мова пройшла довгий історичний шлях формування, тому включає чотири різних діалекти і спеціальні граматичні правила.
Якщо плануєте поїздку в Чехію, вивчіть побутові фрази цією мовою заздалегідь, щоб відчувати себе комфортно в розмові з його носіями.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy