Аптеки на кожному розі – цілком звична картина для жителів Росії, України, Білорусі та деяких інших країн СНД. А ось для того, щоб знайти точку продажу ліків в Чеській Республіці, доведеться пройти не один квартал. Якщо ж говорити про цілодобових, то на один район припадає 1-2 аптечних установ. Ліки (аптеки) в Чехії – сфера життя, яка дещо відрізняється від того, до чого ми звикли в себе на батьківщині. Тому якщо вас чекає поїздка в цю державу у 2024 році, потрібно чітко розуміти, що, де і як можна купити та на яку допомогу розраховувати.
Велика частина аптек в Чехії працює 5 днів на тиждень з вихідними в суботу та неділю. У п’ятницю зазвичай короткий робочий день. Час роботи:
Філії аптек, які розташовані в торгових центрах, можуть працювати трохи довше (зазвичай до закриття самого центру). Чергові аптеки працюють цілодобово, але їх на один район припадає не більше двох. До речі, якщо вам терміново знадобиться ліки, а аптека виявиться закритим, на її двері завжди можна виявити список пунктів, які працюють в даний момент, із зазначенням адрес і номерів телефону.
Що стосується мовного бар’єра порозумітися з фармацевтом можливо завдяки подібності чеської та української мов. Якщо проблема розуміння все ж виникне, можна спробувати її вирішити за допомогою володіння англійською на елементарному рівні. В крайньому разі можна записатися на прийом до лікаря, який володіє російською, або на етапі придбання страхового поліса включити в нього послугу перекладача.
Придбати лікарські препарати на території чеської держави можна не тільки в аптеках. Препарати, які не вимагають рецепту, і Бади іноді можна знайти в супермаркетах. Так звані гомеопатичні аптеки користуються в Чехії такою ж популярністю, як і звичайні. При цьому рецепт для здійснення покупки в таких точках продажу не потрібен. А ось фармацевти тут більш говіркі та завжди можуть порекомендувати потрібний препарат.
Як і в будь-якій іншій країні Європи, купити безрецептурний засіб можна в інтернет-магазині. Практично кожна аптека має свій сайт, на якому можна відразу і дізнатися ціну, і зробити покупку.
Онлайн-аптеки в Чехії – явище не таке рідкісне. Єдиний їх мінус – не всі вони мають англомовну версію сайту.
Всі віртуальні аптечні магазини можна розділити на дві групи:
На таких сайтах можна також замовити та необхідні медичні аксесуари, наприклад градусники. Ось тільки в Чехії ви не знайдете ртутних – тільки спиртові або електронні. Багато користувачів шукають пристрою для контролю тиску, серцевого ритму, вимірювання рівня глюкози. До речі, останні купити на чеських сайтах дуже складно. Краще спробувати пошукати їх на німецьких порталах.
Зате витратні матеріали, наприклад, до приладу Freestyle Libre, знайти можна. Їх ціна складе 232 – 902 крони (8,84 – 34,38 євро).
Наведемо список найбільш популярних інтернет-ресурсів, на яких можна обійтися без перекладача:
Слід мати на увазі, що купити ліки через інтернет можна тільки в тому випадку, якщо вони не вимагають призначення лікаря.
В екстреній ситуації можна скористатися послугами закладів, які працюють цілодобово. Знайти їх адреси можна в оголошенні на двері найближчої до вас аптеки. Як варіант можна скористатися навігатором, ввівши в пошукове вікно “Lékárna” (так по-чеськи звучить “аптека”). Програма видасть усі установи на карті, які відкриті в цей час доби.
Гостям столиці не завадить мати список адрес, за якими розташовані цілодобові аптеки:
Помітити цілодобову установу можна по напису “Аптека 24”, що на чеському буде звучати як “Lékárna 24”.
Правила продажу лікарських препаратів у Чеській Республіці більш суворі, ніж в країнах СНД. Водночас чехи не схильні самі призначати собі лікування. Якщо у них щось болить, вони спочатку записуються на прийом до лікаря, а не йдуть просити поради у фармацевта.
У клініці лікар проводить обстеження, вивчає анамнез, ставить діагноз і лише потім розписує схему впливу на захворювання. Отримавши рецепт, пацієнт відправляється в аптеку, де провізор ще раз нагадає, як слід приймати прописані препарати, а при необхідності напише схему приймання на кожній коробці.
Практика купівлі ліків тільки після візиту до лікаря тут вважається нормою. Однак існує кілька груп препаратів, які можна придбати без рецепта. Незалежно від того, яке місто є місцем перебування – Карлові Вари, Прага чи інший населений пункт – без призначення лікаря ви зможете придбати наступні медикаменти:
Щоб купити ліки, які не ввійшли в даний перелік, знадобиться призначення лікаря. Сюди можна віднести всі види антибіотиків, антигістамінні, гормональні препарати, сильні знеболювальні препарати, спазмолітики, інсулін.
Слід мати на увазі, що кожен рецепт має певний термін дії:
Рецепти тривалої дії, виписані у вітчизняних клініках, складені на латині й містять всі необхідні печатки, можуть прийматися і в чеських аптеках. Однак слід враховувати, що необхідного препарату може не бути в наявності, тому, якщо вам показано постійне його застосування, їм потрібно запастися ще вдома.
Якщо ви вже довгий час проживаєте в країні і потребу в певному препараті, немає потреби кожен раз ходити до лікаря – можна звернутися до його медсестрі, яка перевірить медичну карту і оновить призначення.
Сьогодні отримати продовжений рецепт можна по СМС або електронну пошту. Крім того, період дії тривалих рецептів був продовжений до 1 року.
В Чехії діє єдина система ERecept. Тепер видавати приписи щодо медикаментозного лікування лікарі зобов’язані тільки в електронному вигляді. Однак щоб нововведення не зашкодило пацієнтам, протягом року лікарі можуть виписувати рецепти як в паперовому, так і в електронному вигляді.
Таким чином, сьогодні придбати ліки можна:
Дане нововведення було введено з метою боротьби з підробленими призначеннями. Тепер лікар має можливість проконтролювати, чи був отриманий пацієнтом призначений препарат, а аптекар зможе зробити позначку, якщо необхідне ліки було відсутнє.
В Чехії працює єдиний список медичних препаратів, які виписувалися того чи іншого пацієнта усіма лікарями, яких він відвідував. Це дозволить уникнути небажаних і небезпечних комбінацій ліків. Але щоб всі лікарі змогли побачити цей перелік, пацієнту доведеться дати на це свою згоду.
Купити таблетки або мазь в чеській Lékárna можна дешевше, ніж на території Західної Європи, але дорожче, якщо порівнювати з іншою її частиною. При цьому за деякими видами страховки отримати ті чи інші ліки можна безкоштовно. Для зручності наведемо порівняльну таблицю по країнах (в євро):
Препарат | Чехія | Іспанія | Польща |
---|---|---|---|
Nurofen (пігулки) | 2.25 | 6.35 | 3.71 |
Panadol (пігулки) | 2.28 | 3.41 | 2.25 |
Strepsils | 4.5 | 7.98 | 3.59 |
Espumisan | 4.92 | - | 5.05 |
Coldrex (саше 10 шт.) | 3.77 | - | 3.82 |
Sinupret (пігулки) | 6.4 | 7.9 | 8.09 |
Ambroxol (або беклометазон в краплях) | 2.36 | 4.86 | 1.8 |
Слід мати на увазі, що деякі препарати в чеських аптеках можуть бути відсутніми. А ось чим їх замінити, зможе порекомендувати тільки доктор – у місцевих фармацевтів не заведено пропонувати аналоги. Навіть якщо дуже попросити, ніяку заміну вам не запропонують. Максимум, що зможуть зробити – поставити відмітку в вашому рецепті, що даний препарат відсутній і взагалі рідко буває в продажу. Це дозволить лікареві в майбутньому підшукати вам альтернативні варіанти.
Вартість ліків в межах Чехії може коливатися. Це залежить від того, в якому місті ви робите покупку і в якій мережі аптек.
Придбати потрібні вам медикаменти в Чехії можна і не виїжджаючи зі своєї держави. Але для цього доведеться скористатися послугами компаній-перевізників, які здійснюють міжнародну доставку. Їх офіси можна знайти по всьому світу. Найвідоміші з них:
Можна звернутися і до менш розкрученим фірмам. Однією з них є Brok in Cz. Вона здійснює доставку з чеської території в будь-яку точку на карті. Способи відправки замовлення:
Порядок дій повинен бути наступний:
При цьому важливо правильно передбачити фінансові витрати. В бюджет вашої покупки слід закласти:
Час, який знадобиться на те, щоб привезти вантаж, може коливатися від 8 до 13 днів. Авіаперевезення займе 6-13 доби.
Оплату можна здійснити кількома способами:
Зверніть увагу, що тарифи у різних перевізників можуть істотно відрізнятися.
Пошук і купівлю потрібних медикаментів можна спростити, якщо врахувати наступні поради:
Перетин чеського кордону в ту або іншу сторону з медичними препаратами – це окремий пункт у митних правилах. Річ у тім, що які-небудь обмеження на провезення ліків не сильної дії, які знаходяться у вільному продажу без рецепта, відсутні. Ці медикаменти можна провезти для особистого користування, і ніяких питань на кордоні це не викличе.
А ось препарати, які відпускаються за рецептом, повинні супроводжуватися документом, що підтверджує, що ви маєте потребу в них. Крім того, деякі ліки сильної дії взагалі в країні заборонені. Тому навіть якщо ви покажете відповідний документ, все одно проїхати з ними ви не зможете. За таким найменуванням слід уточнювати можливість ввезення завчасно. Такі ж правила поширюються і на вивезення медикаментів з Чехії.
Якщо вам необхідно купити чеський препарат або ліки, виготовлене в Євросоюзі, для початку дізнайтеся, продається воно за рецептом або без нього. Як і в будь-якій іншій європейській державі, в Чехії більша частина медикаментів виключена з вільного продажу. До них відносяться сильнодійні ліки, антибіотики, гормональні препарати та багато іншого. Отримати рецепт на них можна, звернувшись до місцевих лікарів.
Вирушаючи в чеську аптеку, слід пам’ятати, що їх кількість значно менша, ніж у вашій рідній країні, працюють вони тільки в будні дні, а цілодобових закладів всього 1-2 на район.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy