Меню Закрити

Пенсії та пенсійна система в Білорусі


Система пенсійного забезпечення в Білорусі діє на розподільній основі. Принцип її дії – внески працюючих йдуть на виплату пенсій. Республіка Білорусь виплачує пенсії своїм громадянам та іноземним підданим, постійно живуть тут. Поширюється воно і на громадян Білорусі, які проживають в країнах, з якими у РБ укладені міжнародні договори.

Пенсійна система в Білорусі

Загальна інформація

Пенсія виплачується громадянину при дотриманні певних умов:

 • Соціальну пенсію отримують громадяни, нездатні займатися трудовою діяльністю. Це інваліди, які стали такими ще в дитячому віці, діти-інваліди та сім’ї, що втратили годувальника.
 • Трудова. Для її нарахування потрібно мати трудовий стаж і протягом усіх років роботи відраховувати в пенсійний фонд держави визначений законодавством відсоток від своїх доходів.

Індексація пенсій

Важливим моментом є щорічна індексація всіх видів пенсій, вироблена урядом Республіки Білорусь. Ця міра дозволяє не відкинути за межу бідності населення країни. Таким чином, білоруська пенсія захищається від інфляції.

Всі громадяни РБ, у тому числі і військовослужбовці, можуть скористатися програмою, що дає можливість накопичувати додаткові кошти призначається державою пенсії.

Участь у програмі не є обов’язковим. Кожен має право вирішити, підключитися до неї чи ні.

Додаткові кошти накопичуються у фондах страхових компаній, на вибір платника. Самі ж відрахування за його заявою робить роботодавець із заробітної плати працівника.

Пенсійний вік в Білорусі

Пенсіонер – це людина, яка досягла пенсійного віку і має право на виплати від держави. Не так давно пенсійний вік в Білорусі для жінок становив 55 років при стажі 20 років. А для чоловіків – 60 років, при стажі 25 років.

Але з 2017 року відбувається поступове підвищення терміну виходу на пенсію. Завершення реформи планується на 2020 рік. До того часу пенсійний вік в Білорусі для чоловіків становитиме 63 роки, а для жінок 58 років.

Види пенсій

У Республіці Білорусь можна вийти на пенсію за:

 1. Старості. За законом країни, жінки мають право закінчити свою трудову діяльність і щомісяця отримувати винагороду в 55 років, чоловіки до 60. У деяких сферах віковий поріг нижче (сільське господарство, текстильна промисловість, транспортна сфера тощо).
 2. Втрати годувальника. На цю виплату можуть розраховувати тільки ті, хто є непрацездатним або неповнолітнім.
 3. Інвалідності. Для тих, хто не є інвалідами з дитинства, важливо мати хоча б невеликий стаж трудової діяльності.
 4. Вислугою років. Представники деяких професій стають пенсіонерами не по досягненню певного віку, а за кількістю років, відпрацьованих у сфері. Перелік професій затверджено урядом країни.
 5. Заслуг перед країною. Цю преференцію отримують володарі звань, медалей і орденів.
Читайте також:  Митні правила на кордоні Білорусі

Умови призначення пенсії в Білорусі

Для того, щоб призначити пенсійні виплати, працівники Пенсійного Фонду повинні досконально перевірити повний пакет документів, які були надані їм або по зайнятості, або за соціальний захист, або по праці.

Список документів, які призначаються для оформлення пенсії:

 • паспорт;
 • довідка про доходи;
 • оригінал і копія трудової книжки;
 • заяву.

Всі документи, надані працівникам Пенсійного Фонду, повинні бути справжніми. Після розгляду, вони будуть передані тому.

Як формується ФСЗН

Механізм наступний: щомісячно Фонд соцзахисту населення відраховується за кожного працюючого громадянина податок з заробітної плати:

 • 34% від роботодавця;
 • 1% від працівника.

Ці кошти спрямовуються на забезпечення пенсійних виплат і різних допомог. Працює розподільча система – ніяких накопичень пенсійних внесків, все йде на виплати нинішнім громадянам пенсійного віку.

Мінімальні гарантії

Законодавство Білорусі регламентує розмір пенсій та доплат до них, а також порядок нарахування виплат.

Трудова пенсія

pensiyaВона розраховується з зароблених коштів за останні 24 роки поспіль, не перевищуючи реального стажу трудової діяльності.

Мінімальний розмір для неї встановлено:

 • за віком – 25% найбільшої величини прожиткового мінімуму, затвердженого за два останні квартали;
 • з нагоди втрати годувальника – 100%, дітям-сиротам – 200%;
 • по інвалідності: I та II груп – 100%, по III групі – 50%, матерям-героїням (незалежно від групи інвалідності) – 100% мінімального розміру пенсії за віком;
 • пенсії за вислугу років – 100%.

Тим, у кого трудові пенсії виявилися мінімальними, держава доплачує 20% середнього заробітку в РБ.

Соціальна пенсія

Це вид допомоги, обчислений з максимального розміру прожиткового мінімуму за 2 останні квартали в розмірах:

 • 110% – інвалідам I групи, включаючи інвалідів з дитинства;
 • 95% – інвалідам з дитинства II групи;
 • 85% – інвалідам II групи (крім інвалідів з дитинства), дітям по втраті годувальника на кожного дитини;
 • 75% – інвалідам ІІІ групи, включаючи інвалідів з дитинства;
 • 50% – чоловікам до 65, жінкам – до 60 років;
 • 80% – дітям-інвалідам I ступеня втрати здоров’я, 85% – II ступеня, 95% – III ступеня, 110% — IV ступеня.
Читайте також:  Оформлення медичної страховки в Білорусь

Середній розмір пенсії в Білорусі

Середня сума пенсійного допомоги в державі — 340 білоруських рублів.

Середня трудова пенсія в Білорусі у минулому році становила 394 білоруських рубля. В 2020 році прогнозується середній розмір трудової пенсії 411 білоруських рублів.

Розмір соціального пенсійного допомоги в республіці становить від 5552 до 6913 рублів.

Накопичувальна система: що потрібно врахувати

Щоб забезпечити себе в старості, потрібно задуматися про накопичення заздалегідь. Для накопичувального рахунку в банку необхідно здійснювати регулярні внески.

Грошові кошти повинні вноситися регулярно, і складати однаковий відсоток від доходів.

Як варіант, можна придбати облігації. Це прибутковий, але ризикований спосіб для накопичення коштів. Необхідно використовувати цінні папери від надійних і перевірених компаній.

Для накопичень підійде і такий спосіб, як інвестування. Можна вкласти гроші в нерухомість і відкрити інвестиційний рахунок, з якого відправляти грошові кошти.

Військові пенсії в Білорусі

pensiyaУ 2020 році військові пенсіонери отримують пенсію відповідно до змін, які малі місце у вересні 2017 року. Було вироблено підвищення пенсій для всіх категорій населення Білорусі.

Пенсії військовослужбовців були збільшені у порівнянні з іншими пенсійними виплатами. Згідно з рішенням, прийнятим Президентом країни, з 1 вересня розпочнеться поступове підвищення пенсійних виплат військовим.

До липня 2020 року нарахування пенсійних виплат буде здійснюватися на підставі тимчасових коригуючих коефіцієнтів.

Перерахунок буде проведений в 4 кроки з коефіцієнту 0,83 до 1,00.

Джерела виплати пенсій

Трудові пенсії сплачуються за рахунок коштів ФСЗН, а в установлених законом випадках – також з професійних або інших страхових фондів. Виплата соціальних пенсій здійснюється з коштів республіканського бюджету.

Джерелом формування коштів ФСЗН, що спрямовуються на виплату пенсій, є страхові внески, що сплачуються:

 • роботодавцями – організаціями та підприємцями, а також громадянами, укладають договори з найманими працівниками;
 • підприємством «Белгосстрах»;
 • найманими працівниками;
 • фізичними особами, якими надано право самостійної сплати внесків.

Ставка страхового внеску залежить від категорії платника, і являє собою встановлений відсоток від місячного фонду оплати праці (ФОП).

Більшість юридичних осіб сплачує їх за наступною схемою:

 • 29% від ФОП спрямовується на пенсійне страхування, причому 28% сплачує роботодавець, а ще 1% утримується з заробітної плати кожного працівника.
 • 6% від ФОП спрямовується на соціальне страхування.
Читайте також:  Митні правила на кордоні Білорусі

Таким чином, якщо фонд заробітної плати підприємства за звітний місяць становить, наприклад, 10 000 рублів, то в Фонд соціального захисту необхідно перерахувати 3 500 рублів. З них 100 рублів буде утримано безпосередньо із зарплат працівників, а інша сума – віднесена на собівартість продукції (робіт, послуг).

Для деяких суб’єктів господарювання діють знижені ставки. Наприклад, об’єднання інвалідів та садові товариства розраховує суму страхового внеску за ставкою 5%.

Кількість пенсіонерів у країні

Всі ми знаємо, що пенсійні виплати беруться з податку, встановленого для трудящих і надходить у пенсійний фонд. Але і тут є нюанси, які безпосередньо можуть впливати на розмір пенсії в Білорусі.

В ідеалі прийнято вважати, що на одного пенсіонера повинно припадати не менше 4 працюючих. Але у зв’язку зі зменшенням населення як в Україні, так і в Білорусі це просте правило давно порушується. І якщо в Україні додаткові засоби для пенсійних виплат можуть бути взяті з прибутків від продажу природних ресурсів, то в Білорусі все складніше — у неї немає цих ресурсів.

Пенсійна реформа Білорусі

У Білорусі були введені деякі новації:

 • Збільшення пенсійного віку.
 • Збереження різниці пенсійних порогів на 5 років.
 • Порушено близько 100 000 осіб пенсійною реформою.
 • Збереження пільг, призначених для пенсіонерів.

Очікувана кількість пенсіонерів на цей рік складає 2 млн 445 000. Кожен рік їх чисельність підвищується більше, ніж на 40 000 осіб. Вважається, що краще всього, щоб була велика кількість працездатного населення. Саме таким способом можна тримати розмір пенсійних виплат і збільшувати їх.

Висновок

У даній статті ми розглянули пенсійне забезпечення в Білорусі та середню пенсію в Білорусі 2020 році. Сподіваємося, ми змогли допомогти нашим читачам розібратися з особливостями отримання пенсії в республіці.


Статті по темі