Меню Закрити

Реєстрація іноземних громадян в Білорусі


Реєстрація іноземних громадян у республіці Білорусь у 2020 році знадобиться будь-якому закордонному гостю. Оформлюючи її, приїжджий живе на короткостроковій або довгостроковій основі та може претендувати на медобслуговування, навчання і пошук роботодавця в РБ. Це положення діє сьогодні за затвердженими не так давно законам і має свої цікаві нюанси.

Реєстрація іноземних громадян в Білорусі

Що це таке

Всім іноземцям, які приїжджають в гостинну Білорусь, потрібно протягом п’яти робочих днів (неділю та офіційні свята не в рахунок) зареєструватися онлайн або у Відділі по громадянству і міграції (ВГіМ) за місцем фактичного проживання.

Якщо іноземець вирішує змінити квартиру, весь процес потрібно виконати заново вже на новому місці – знову протягом п’яти робочих днів.

Трохи простіше тим, хто збирається провести свій час в Білорусі в готелі, санаторії або «суб’єктів агроекотуризму» – у Відділ по громадянству і міграції йти не треба, можна зареєструватися прямо там.

В який термін гість зобов’язаний пройти реєстрацію

Протягом 5 діб, не рахуючи неділь і свят, коли відповідний відділ громадянства і міграції не працює. Якщо змінюєте місце проживання, то реєстрацію треба проходити заново за новим місцем проживання.

Протягом 30 днів зобов’язані зареєструватися громадяни Литви, Латвії, України та Казахстану.

Хто повинен реєструватися

Для всіх осіб, які прибувають в Білорусь, діє єдина умова про реєстрацію. Відповідно до неї на здійснення даної процедури іноземцю відводиться 5 діб, крім святкових або недільних періодів і всіх дат, офіційно визнаних недійсними главою країни.

По приїзді особа повинна оформитися в одному з відповідальних відділень по ділянці майбутнього проживання.

До організацій, де проводиться реєстрація громадян, можна віднести:

 • МЗС РБ;
 • МВС РБ;
 • готель або готельне підприємство;
 • санаторій або пансіон;
 • господарське підприємство або суб’єкт будь-якого напрямку агроекотуризму.

Обґрунтованими причинами можуть виступати прохання про необхідність отримання реєстрації або офіційний запит від приймаючої сторони.

Це правило не відноситься до тих, від кого виконувати дану умову не вимагається.

А саме:

 1. Період перебування громадян України в Білорусі без постановки на реєстраційний облік може бути до 30 діб.
 2. Президенти та вищі урядові чини, учасники державних делегацій і ті, хто відвідує республіку на запрошення президента або інших уповноважених державних органів та їх сім’ї.
 3. Службовці ООН або Інтерполу в’їжджають за документами від цих структур.
 4. Представники міжнародних структур і організацій, спрямованих на взаємодію між державами, що використовують привілеї відповідно до статутів і офіційними домовленостями.
 5. Туристи, які відвідують РБ в суботу і неділю, в офіційні неробочі дні або ті, хто не планує затримуватися довше 120 годин.
 6. Командувачі та персонал військового авіаційного транспорту, що знаходиться в державі згідно з офіційно-погодженому порядку. Службовцям льотного пасажирського транспорту на міжнародних повітряних лініях або залізничному транспорті, якщо вони знаходяться в точках, зазначених у маршруті.
 7. Військовослужбовці, які здійснюють перетин білоруського кордону для проведення спільних навчань.
Читайте також:  Переїзд у Білорусію на ПМП

Як проходить процедура

Якщо турист живе в готелі, санаторії, готелі, квартирі на добу або агросадиби, то реєстрацію проводить адміністрація установи або господар приміщення після заселення, без участі гостя.

Якщо іноземець живе у родичів або у друзів, то треба реєструватися в міському (районному) відділі громадянства і міграції відділу внутрішніх справ. Адреси та час роботи ВГіМ можна знайти на сайті.

Електронна реєстрація для іноземних громадян

реєстрація для іноземних громадянДана процедура доступна іноземцям, які прибули в Республіку Білорусь в пунктах пропуску через Державний кордон Республіки Білорусь.

Для реєстрації в електронній формі іноземець, використовуючи комп’ютер, мобільний телефон або інші пристрої, що мають доступ в Інтернет, може:

 • через будь-який браузер зайти на сайт єдиного порталу електронних послуг portal.gov.by, вибрати мову роботи, створити особистий кабінет використовуючи адресу своєї електронної пошти;
 • у особистому кабінеті у вкладці «Доступні послуги» в категорії «Громадянство і міграція» замовити відповідну послугу – 200.12.14.1.
 • заповнити заяву і подати його в електронній формі. У заяві необхідно вказати прізвище та ім’я іноземця в латиниці або кирилиці згідно з паспортом (достатньо одного варіанта), відомості про паспорт, страховку, дата в’їзду в країну, адресу проживання в Республіці Білорусь. У графі «Віза», наприклад, якщо іноземний громадянин приїжджає без візового режиму, заповнювати не потрібно.

Як зареєструватися

Зайдіть на Єдиний портал електронних послуг і створити обліковий запис. Реєструючись ви вказуєте ім’я та прізвище, номер телефону та адреса електронної пошти. На пошту вам прийде підтвердження і посилання на встановлення пароля.

Єдиний портал електронних послуг

Зайдіть у свій «Особистий кабінет» у правому верхньому куті. У випадаючому меню виберіть «Громадянство і міграція». Після завантаження у вас з’явиться послуга “Реєстрація іноземного громадянина або особи без громадянства, які тимчасово перебувають в Республіці Білорусь». Натисніть «Замовити».

Єдиний портал електронних послуг 2

Після цього з’явиться вікно з електронним заявою, яку можна заповнити на російською або англійською мовами. Дані, необхідні для заповнення такі ж, як і при заповненні звичайної паперової форми:

1. ПІБ реєстрованого іноземця;
2. Паспортні дані іноземця;
3. Інформація про візу (якщо отримували візу);
4. Дати реєстрації. За замовчуванням дата починається з поточного дня, тобто заздалегідь зареєструватися не вийде. Тому варто реєструватися протягом 5 днів після приїзду в Білорусь;
5. Адреса, де іноземець буде проживати. У цьому полі також потрібно вказати підрозділ ВГіМ, до якого відноситься адресу реєстрації. Уточніть його в інтернеті або у власника квартири, де ви будете проживати;
6. Інформація про людину або організації, яка просить вас зареєструвати. Тут можна вказати ім’я друга, у якого ви будете жити або організації, яка вас запросила. Також це поле можна залишити незаповненим;
7. Номер страхового свідоцтва та термін його дії.

Читайте також:  Особливості імміграції в Білорусь

Єдиний портал електронних послуг 3

Після заповнення заяви натисніть кнопку «Ознайомлений» і після цього «Відправити заяву».

Необхідні документи

 • Паспорт/паспорт з візою, якщо в’їжджали за таким (крім пластикової ID-карти);
 • Паспорт дитини до 14 років/паспорт дитини до 14 років з візою;
 • Медичну страховку;
 • Дозвіл на прикордонний рух, якщо проживання буде на прикордонних територіях Білорусі;
 • Квитанцію про сплату мита. Мито сьогодні становить 1 базову величину – 24 рублі 50 копійок (близько 12,5$);
 • Паспорт приймаючого родича, друга.

Зверніть увагу! Реєстрація неповнолітньої іноземця здійснюється на підставі відповідних документів, представлених його представником, повноваження якого засвідчуються в порядку, встановленому законодавством Республіки Білорусь.

Хто може допомогти гостю

Зареєструвати іноземця на порталі електронних послуг може також його представник (інша особа) зі свого особистого кабінету, заповнивши заяву з даними іноземця. При цьому зберігається можливість особистого звернення іноземців до підрозділу по громадянству і міграції органів внутрішніх справ для здійснення реєстрації у раніше встановленому порядку.

А от для продовження терміну реєстрації іноземець має особисто звернутися в підрозділ по громадянству і міграції органу внутрішніх справ за місцем свого перебування в Білорусі.

Вартість реєстрації

Державне мито з іноземних гостей може не стягуватися, якщо приїжджий відноситься до числа:

 • неповнолітніх до 14 років;
 • іноземців з громадянством і без, які попросили притулку або можливість проживати в країні в якості біженця;
 • громадян Сербії;
 • туристів та відпочиваючих в оздоровчих та курортних санаторіях, зупиняються в готелях на нетривалий термін і не планують залишатися в країні на ПМП.

Всім іншим потрібно буде заплатити одну базову величину у встановленому законодавстві порядку.

Згідно з абзацом третім пункту 10.15 статті 285 Податкового кодексу Республіки Білорусь іноземці звільняються від сплати державного мита за реєстрацію в Республіці Білорусь в електронній формі через єдиний портал електронних послуг.

Що робити, якщо пропускаєш термін реєстрації

Треба зареєструватися і заплатити штраф – і краще це зробити ще в Білорусі, ніж на кордоні. Так само вирушаємо у відділення ВГіМ, робимо все те ж, що і для звичайної реєстрації, але крім цього на тебе чекає ще протокол про адміністративне правопорушення.

Читайте також:  Особливості імміграції в Білорусь

У деяких випадках, якщо це перше порушення, можна відбутися попередженням, але сильно на це не розраховуй.

Швидше за все, потрібно буде сплатити штраф від 2 до 10 базових величин (BYN 46-230, € 23-110), причому штраф чекає як іноземці, так і особи, за адресою якої він повинен був бути зареєстрований.

Звичайну вартість реєстрації можна сплатити карткою або готівкою в банківському терміналі одразу в відділенні ВГіМ, а от щоб погасити штрафи, потрібно обов’язково відправлятися в банк і платити лише готівкою. Це потрібно зробити протягом 30 днів і занести квитанцію знову у ВГіМ.


Статті по темі