Меню Закрити

Способи отримання громадянства Білорусії


Деякі сім’ї мріють переїхати в невелика держава, де простіше і спокійніше живеться ніж в багатьох країнах СНД. При цьому немає бажання їхати на інший континент, підлаштовуватися під чужу культуру і вчити іноземну мову. Відмінне рішення, якщо придбати громадянство Білорусі у 2022 році, яке не так захмарне, як європейське. Тим більше між країнами діє особлива угода по імміграції, з яким слід ознайомитися.

білоруський паспорт

Закон про громадянство республіки Білорусь

Для таких країн як Росія, Україна, Чорногорія, Казахстан, Ізраїль, Латвія, Литва, Польща, встановлений безвізовий режим на 90 календарних днів. Крім того, жителі цих країн можуть пройти електронну реєстрацію в Білорусії протягом 30 календарних днів, коли для інших іноземців термін становить 5 робочих днів з моменту перетину кордону.

Основним документом, що регулює офіційний статус в Республіці Білорусь, є Закон про громадянство від 01 серпня 2002 року, також «правове становище про іноземців в РБ» від 04 січня 2010 року. В обох актах прописані правила щодо отримання ВНЖ і громадянства.

Для тривалого перебування оформлюється посвідка на проживання або громадянство. Як отримати статус буквально відразу, то описано в наступному підрозділі «особливості громадянства». В інших випадках, тільки після 7 років життя в Білорусії є підстави набуття громадянства.

Заява подається до Департаменту з громадянства і міграції, який розташований в будівлі МВС Білорусії або в Управління по регістру населення. В Україні звертаються в одне з офіційних представництв Білорусі: Посольство, Консульство, Візовий центр.

Способи отримання громадянства Білорусії

Громадянство в Білорусії вважається популярним серед резидентів з країн СНД. Як відзначають офіційні джерела по імміграції, за останні роки туди переїхало багато українців і казахстанців. А ось серед українців Білорусь не настільки актуальна, як, наприклад Іспанія, Великобританія і Португалія. Можливо це навіть і плюс, якщо хочеться якомога далі від росіян, але в регіон з рідним менталітетом, де офіційною мовою вважається російська.

На сьогоднішній багато програм по отриманню в Білорусії громадянства, і, крім того, багато з них діють з часів прийняття незалежності. Уряд РБ не часто вводить нововведення, але все ж дбає про демографічну ситуацію.

Українці, які бажають переїхати в Республіку Білорусь можуть розглянути діючі програми по отриманню громадянства і паспорта:

 1. За народженням.
 2. Шляхом укладення шлюбу.
 3. За особливі заслуги.
 4. Через трудову діяльність.
 5. За інвестиції.

Громадянство за народженням

Варто зауважити, що практично всі держави, в тому числі Білорусь, дають автоматичне громадянство покинутим дітям, незалежно від їх національності. У ситуаціях, коли в іноземців, народилися діти на території Білорусії і їм не дозволено громадянство їхніх батьків, то місцева влада теж зобов’язані прийняти заяву про визначення приналежності РБ.

Діти, що народилися від батьків з громадянством Білорусі або якщо воно є в одного з батьків, то дозволено отримати місцеве резидентство. Також дитина, якого всиновила сім’я білорусів, визнається резидентом Білорусі.

Читайте також:  Реєстрація іноземних громадян в Білорусі

Разом з цим Департамент по отриманню громадянства і міграції запитує документи:

 • кольорові фото дитини за розміром 30*40 мм або 40*50 мм (слід уточнити в Департаменті), в кількості чотирьох штук;
 • свідоцтво або довідка, що підтверджують факт народження;
 • посвідка на проживання батьків, діючий в Білорусії;
 • закордонні паспорти або паспорта з Резидентство батьків.

Білоруський паспорт отримують по досягненню 14-річчя, за бажанням можна і раніше. Вартість встановлена ​​згідно з базовою величиною. Для дітей, які отримали автоматичне громадянство, держмито не встановлена. Для тих, хто не потрапляє в цю категорію, встановлена ​​1 базова величина. Вона дорівнює 27 білоруським рублям (Br).

Передбачена інша сума за процедуру прискореної видачі паспорта Білорусії, розмір якої 54 Br. Стандартний термін отримання – протягом місяця. У разі прискореної видачі паспорта – 7-15 днів.

Отримання громадянства шляхом укладення шлюбу

Сім'я в Білорусі

У Республіці Білорусь проживає 9,4 млн осіб, з них близько 800 тис. росіян, 300 тис. поляків і 160 тис. українців. Тому змішані шлюби тут не рідкість. Основне число етнічних груп залишилися жити в Білорусії з часів СРСР, але все ж часто білоруси та місцеві українці одружуються / виходять заміж за громадян / громадянок України.

Для їх легалізації в країні, необхідно офіційно підтвердити шлюб і подати заяву на ВНЖ. Його видають терміном на 1 рік з правом продовження. Завантажити заяву на отримання ВНЖ або громадянство дозволено на офіційній сторінці mvd.gov.by.

Подружжю необхідно прожити в Білорусії протягом 7 років. Після чого дозволено отримати місцеве громадянство.

Перелік документів для отримання громадянства РБ:

 1. Заявка.
 2. Фото за зразком.
 3. Посвідка на проживання Білорусії.
 4. Паспорт.
 5. Свідоцтво про шлюб.
 6. Законне підтвердження, що немає інших шлюбів.
 7. Оплата держмита в розмірі 194 Br або 70 євро.
 8. Можлива відмова від рідного громадянства.

Розглядається заявка на отримання громадянства органами внутрішніх служб за місцем проживання і протягом 1 календарного року. По ходу справи можливі додаткові запити.

Громадянство за особливі заслуги

спортсменка

Економіка та інші сфери в Білорусі знаходяться на середньому рівні, країна не може похвалитися світовим визнанням і довгі роки вважається середньорозвинених державою. Щоб підняти свій статус Уряд Білорусі готове видати дозвіл на проживання з подальшим громадянством: висококваліфікованим фахівцям, науковцям, митцям, спортсменам, бізнесменам.

Встановлено для них певні вимоги в отримання громадянства. До них відносяться:

 1. Особливі заслуги в рідній державі, Білорусі або у світі.
 2. Грамотний бізнес-проект, що призведе до зростання ВВП в Білорусії.
 3. Володіння навичками та досвідом у вузькопрофільної області.
 4. Професіонали у сфері

Від заявників, які представляють особливу категорію осіб, вимагають: написання автобіографії, заповнення анкети, сертифікати про освіту, рекомендації або публікації про досягнення.

Читайте також:  Особливості імміграції в Білорусь

Отримання громадянства через трудову діяльність

Робота на заводі

Для українців, які здійснюють трудову діяльність в Білорусі, передбачено спеціальний дозвіл. Його запитують в ФМС, а конкретніше в Управління по громадянству і міграції ГУВС Мінміськвиконкому. Завдяки цьому документу, можна легально працювати в білоруській компанії. Щоб отримати дозвіл, від іноземного працівника і роботодавця потрібно:

 • заяву від роботодавця;
 • реєстраційні документи компанії;
 • в’їзний документ громадянина;
 • квитанція про сплату держмита в розмірі 135 Br.

Отримання дозволу можливо через 15 днів, період його дії 1 рік. Далі продовжується ще на 1 рік, потім дозволяється продовжити на 5 років. Після чого приймається клопотання на отримання громадянства Білорусії.

Громадянство за інвестиції

інвестиції

Інвестиційні проекти все більше цікавлять Уряд Білорусі, для цього навіть розроблені відповідні нормативні документи. Згідно з ними, інвестор може укласти певний контракт і вкласти гроші у виробництво, сільське господарство, банківський сектор, в розробку технологій. Мінімальний розмір інвестицій 150 000 євро, саме за таку суму буде видано посвідку на проживання, а через кілька років і громадянство Білорусі.

Для отримання громадянства в Білорусії, інвестору потрібно зібрати документи в наступному порядку:

 • діючий паспорт;
 • фотографії;
 • договір на реалізацію інвестиційного проекту;
 • спеціальний дозвіл на діяльність в РБ;
 • лист про вкладення грошей в економіку Білорусії;
 • довідку про відсутність судимості, боргових зобов’язань;
 • фінансові довідки;
 • платіжні квитанції;
 • інші запити від органів внутрішніх служб.

Спрощений порядок набуття громадянства Білорусії

З огляду на те, що між Білоруссю, Росією, Казахстаном, Киргизією підписана міжнародна угода про спрощений порядок набуття громадянства, то для резидентів цих країн встановлюються особливі умови. Згідно з ними, діють такі правила:

 1. Громадяни партнерських країн можуть переїхати з правом отримання громадянства до найближчих родичів, які постійно проживають в Білорусії. До них відносять: батьків, подружжя, дітей, рідних сестер і братів, бабусь, дідусів, онуків.
 2. Якщо кандидат на отримання білоруського громадянства жив в одному з партнерськими країнами в форматі РСР, РРФСР і при цьому значився в СРСР, також народився або проживав на території Білорусі до 21.12.91, то теж до нього застосовуються прості умови для громадянства.
 3. У деяких випадках, громадянство, українці можуть отримати в Білорусії за спрощеною схемою, якщо постійно проживають в країні на легальних підставах.
 4. Для оформлення потрібно мінімальний пакет документів: заяву, паспорт, нотаріально завірені копії свідоцтва про шлюб та про народження, довідка, що підтверджує один з вищевказаних варіантів на отримання РВП або громадянства Білорусії.
 5. До прийняття рішення громадянин РФ не позбавляється наявного громадянства. Після позитивної відповіді, все ж влада може попросити відмову від паспорта РФ.
 6. Реєстрація на отримання громадянства виконується протягом трьох місяців, але не більше. Відповідальні за виконання термінів органи внутрішніх справ Білорусі.

Крім того, білоруси, можуть повернутися на батьківщину за програмою переселення. Важливо, тільки довести білоруське коріння або приналежність до Білорусії в минулому.

Читайте також:  Переїзд у Білорусію на ПМП

Чи дозволено подвійне громадянство в Білорусії

За законодавством України та Білорусі не допускається подвійне громадянство, але воно і не суперечить наявності другого паспорта. Про це говорять поправки в Законі про отримання громадянства від 17.08.2002. року. До цього моменту резидент з двома паспортами в Білорусії втрачав громадянство РБ.

Зараз громадянин України та РБ може мати два громадянства, але на території однієї з держав визнається лише одне. Отже, платити податки доведеться в обох державах.

На підставі закону, білоруси мають право оформити паспорт серії РР, який дозволяє постійно жити за межами країни. Для цього потрібно подати заяву і вказати причини виїзду. Регулюється це питання окремим Законом «Про порядок виїзду і в’їзду громадянами Білорусі» від 20.09.2009 р. Заява на отримання паспорта серії РР розглядається близько 3-4 місяців, вартість послуги 40 євро.

Чи можливо купити білоруський паспорт

Купити безпосередньо громадянство Білорусі навряд чи вийде, тому що законодавство цього не дозволяє. При цьому Департамент по громадянству і міграції при МВС строго стежить за процедурою видачі громадянства іноземцям.

Єдиний варіант – це проінвестувати державний проект, і тільки тоді можна отримати громадянство. Відносно, покупки нерухомості, то іноземні особи можуть найняти житло в довгострокову оренду.

Коли можуть відмовити в отриманні громадянства РБ

Відмова в отримання громадянства Білорусі загрожує іноземним особам з наступних причин:

 • є судимість в рідній або іноземній державі, в тому числі в Білорусі;
 • наявність кримінальної відповідальності в поточний момент;
 • переслідування за боргові зобов’язання, штрафи, пені;
 • заявник подає внутрішню і зовнішню загрозу безпеці;
 • включено до чорного списку через порушення візового порядку;
 • був депортований з інших країн.

Які переваги дає громадянство Білорусі

Білорусь

Раніше, в Білорусь готові були переїхати багато українців, вважалося, що там економіка стабільніше і держава ближче до Європи, але незабаром думка змінилася. Згідно з минулорічними даними більшу частину іммігрантів становлять українці і казахстанці, також велике число афганців намагається отримати громадянство в статусі біженця.

Якщо оцінювати життя іммігрантів у Білорусії, то є і плюси, і мінуси. Найпоширеніші плюси, це:

 1. Велика кількість шляхів для отримання громадянства.
 2. Стабільна економіка без різких злетів і падінь.
 3. Низька злочинність.
 4. Чи не високі ціни на продовольство.
 5. Близька прихильність до країн ЄС.
 6. Лояльні умови по веденню бізнесу.
 7. Клімат більш сприятливий ніж в Україні.
 8. Комфортна країна для пенсіонерів і дітей.
 9. Російська мова вважається державною.
 10. Чисте повітря, красива природа.

До мінусів отримання громадянства і життя в РБ, вважається:

 1. Закритість країни.
 2. Маленькі зарплати в межах 500 Br.
 3. У невеликих містечках і поселеннях відзначаються погані дороги.
 4. Мало перспектив для кар’єри.
 5. Консервативний спосіб життя.

Статті по темі