Меню Закрити

Особливості імміграції в Білорусь


Білорусь є однією з найпопулярніших країн для переїзду у громадян України. В країну іммігрують, в основному, ті, хто втомився від постійної метушні та шукає свою „тиху гавань“. Процес імміграції в Білорусь у 2020 році хоч і відрізняється простотою (у порівнянні з іншими країнами), все ж має свої особливості, про які потрібно знати.

Особливості імміграції в Білорусь

Процес імміграції в Білорусь

Головною перевагою Білорусі для переїзду українців є безвізовий режим з цією державою. Причому особам, які відвідують країну на період менше 30 діб, не потрібно мати закордонний паспорт, реєстрацію за місцем проживання та інші документи, обов’язкові при поїздці в будь-яку іншу державу. Але для постійного проживання доведеться мати додаткові папери. Весь процес міграції в Білорусь з України можна розглянути поетапно, починаючи з перетину кордону.

Порядок в’їзду

В’їзд в Білорусь – перший етап імміграції. Громадяни України, які перетинають кордон, повинні мати при собі документи, що посвідчують особу:

 • внутрішні або закордонні українські паспорти (зверніть увагу, що Республікою Білорусь не визнаються документи громадян України, що посвідчують особу, у вигляді пластикової картки ID-карти);
 • дітям молодше 14 років – свідоцтва про народження.

Те ж стосується і подорожують літаком – в’їзд у країну проводиться за правилами внутрішнього рейсу. Це означає, що додаткових відміток у паспортах поставлено не буде.

Ті, хто переміщуються з України в Білорусь на машині, повинні мати при собі (крім водійських прав і паспорта) свідоцтво про реєстрацію авто та поліс міжнародного страхування – Green card.

Нехтувати останнім документом не слід. За його відсутність цілком реально отримати високий штраф. Він становить від 180 до 1000 €. Оформити Грін карту можна в страхових компаніях. Це слід зробити до поїздки, на території України, тому що оформлення документа на кордоні обійдеться значно дорожче.

Грін карта

Також необхідно пам’ятати про норми провозу багажу на територію Білорусії. У 2020 році допустимі норми (не більше):

 • 3 л алкогольної продукції;
 • 1 блоку сигарет (еквівалентно 250 г тютюну або 50 сигар).

Ввезення зброї, наркотичних та вибухонебезпечних засобів заборонено. Тварин дозволено брати з собою в подорож, якщо є ветеринарний сертифікат №1. Термін дії такої довідки становить 5 днів (що важливо при плануванні поїздки), оформлення проходить у державній ветклініці.

Читайте також:  Реєстрація іноземних громадян в Білорусі

Якщо вищеперелічені умови та вимоги дотримані, неприємних несподіванок при перетині кордону не виникне.

Необхідні документи для отримання ПНП

Необхідні документи для отримання ПНПЯкщо громадянин України планує перебувати на території Білорусії довше 90 днів, він повинен оформити дозвіл на тимчасове проживання.

Строки очікування дозволу складають 15-30 днів, іноді вдається оформити його в день здачі документів. Документ є вкладишем, прикріпленим в паспорт і містить особисту інформацію власника. Тимчасовий дозвіл подовжують при необхідності. Насправді цей папір потрібен для того, щоб згодом отримати посвідку на проживання (ПНП). Тобто громадянин України, приїхавши на територію Білорусі повинен стати на облік (одержати дозвіл) та протягом строку його дії встигнути подати документи на ПНП.

Оформлення ПНП для громадян України проходить без особливих послаблень – доводиться проходити стандартний процес з усіма труднощами. У цьому разі треба мати підстави. Ними служать:

 • навчання в білоруському вузі;
 • трудова діяльність;
 • бізнес та підприємницька діяльність;
 • шлюб, родинні зв’язки з білорусом, репатріація;
 • наявність житла у власності;
 • статус переселенця, біженця;
 • відсутність будь-якого громадянства;
 • значний внесок у білоруську економіку.

Особам, які мають високу кваліфікацію в популярних спеціальностях, певні заслуги перед Вітчизною або високу популярність, переїхати жити в Білорусію дещо простіше.

Пакет документів у загальному випадку складається з наступних частин:

 • відповідну заяву на ПНП;
 • автобіографія (заповнюється від руки у вільній формі);
 • паспорта (внутрішній український і закордонний);
 • прописка в Білорусі;
 • документ, що підтверджує підставу для ПНП;
 • довідка про відсутність судимості;
 • медична довідка про відсутність хвороб, які не дозволяють перебувати в Білорусі;
 • 4 фотографії;
 • чек про оплату держмита.

Деякі з наведених паперів рекомендується оформити в Україні, перед поїздкою. Наприклад, довідку про відсутність судимості отримують у районному відділенні МВС, закордонний паспорт замовляють заздалегідь. Чоловікам необхідно знятися з обліку у військовому комісаріаті. Також рекомендується виписатися з місця проживання в Україні.

Інші документи оформляють у Білорусії. Розглянемо деякі з них докладніше.

Прописка. Найважливіший документ, без якого ПНП не дадуть. Після приїзду в країну необхідно придбати у власність або найняти житло і прописатися. В останньому випадку для реєстрації в паспортному столі необхідно присутність орендодавця з паперами власності на житлоплощу.

Читайте також:  Переїзд у Білорусію на ПМП

медичний оглядМеддовідки. Медичну довідку про відсутність небезпечних захворювань оформляють у місцевій поліклініці. Спочатку стають на облік, потім здають необхідні аналізи. Папір готова через 1-2 тижні після звернення в поліклініку. Якщо пройти медичний огляд в медцентрі Мінська, то оформлення займе всього 2 доби, однак ціна документа буде вище. Крім того, потрібно відвідати відділ наркології та оформити додаткову довідку про відсутність наркозалежності. Оформлення довідок платне.

Автобіографія. Цей папір може бути написана від руки або роздрукована з комп’ютера, але з особистим підписом заявника. Автобіографія обов’язково повинна містити:

 • особисті дані заявника (ПІБ, дату і місце народження, перебування);
 • інформацію про близьких родичів;
 • місця навчання в хронологічній послідовності (дитсадок-школа-ВНЗ) та місця трудової діяльності.

Термін очікування готової посвідки на проживання становить від 15 днів до 3 місяців. Термін дії документа – 2 роки.

Оформлення ПМП

паспорт в Білорусі

Отже, після 2 років проживання за ПНП можна приступити до продовження документа. Наступна ПНП видається строком на 5 років, оформляти її треба не пізніше, ніж за 2 тижні до закінчення попередньої. Порядок оформлення вкрай простий: достатньо заповнити заяву, принести документи, що посвідчують особу та підтверджують підстави для перебування і фотографії. Нову ПНП видадуть буквально через кілька годин на день подачі пакету документів.

Після того, як громадянин України проживе на території Білорусії 7 років, він має право на набуття громадянства Республіки Білорусь. На такий відважний крок наважуються лише ті, хто планують назавжди виїхати з рідної країни. Річ у тім, що Білорусь не визнає наявності подвійного і другого громадянства, що веде до відмови від попереднього.

З цієї причини багато хто воліє мати ПНП, що дає власникові практично всі громадянські права, за винятком права земельної власності, участі у виборах та трудової діяльності на держслужбі. Всі інші права та обов’язки громадянина Білорусії поширюються на громадян України з ПНП. Оформлення громадянства Республіки Білорусь обійдеться в 70€.

Плюси та мінуси переїзду в Білорусь

Всі переваги та недоліки життя в Білорусі представлені в табличному вигляді. Ознайомившись з ними перед прийняттям рішення про зміну країни проживання, можна відразу зважити всі „за“ і „проти“, щоб вже після попадання в Білорусь не шкодувати про зроблений вибір.

Читайте також:  Реєстрація іноземних громадян в Білорусі
Переваги Недоліки
Чистота на міських вулицях, за якою стежать не тільки двірники, але й самі жителі Знайти роботу в Білорусії з гарною ставкою важко, а з деякими спеціальностями взагалі нереально
Низький рівень корупції Культура зовсім не розвивається, любителям театрів та галерей культурне життя тут здасться нудною та одноманітною, нові вистави та експозиції вважаються рідкістю
Безпека на дорогах, обумовлена високими штрафами за порушення правил дорожнього руху Високі ціни на житло і продукти харчування непорівнянні з низькими заробітними платами
Відмінна якість доріг, без ям і вибоїн Відносно низька якість продуктів харчування – більшість якісної продукції призначене на експорт
Відсутність у великих кількостях напівзруйнованих старих будинків, в яких змушені жити люди
Якісна безплатна медицина

Якщо проаналізувати всі пункти таблиці, можна з упевненістю сказати, що Білорусь є ідеальним місцем для пенсіонерів, бажаючих спокійно зустріти свою старість. Молодим активним людям з простими професіями тут живеться нудно і бідно. Більшість переїхвших з України в Білорусь продовжують працювати на колишніх роботах віддалено.

Переїзд в Білорусь: Відео


Статті по темі